Cholesterol – co warto o nim wiedzieć?

Cholesterol jest substancją niezbędną do prawidłowej pracy organizmu. Pomaga w funkcjonowaniu mózgu i komórek nerwowych, wspiera trawienie tłuszczy, a także bierze udział w syntezie witaminy D.

Dzielimy go na dwie kategorie: egzogenny, czyli taki, który dostarczamy z pożywieniem oraz endogenny, który jest produkowany w organizmie. Nadmiar cholesterolu może prowadzić do zmian miażdżycowych, niewydolności mięśnia sercowego czy problemów związanych z układem krążenia. Cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych powodując ich zwężenie, które zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego. Pamiętaj, ze regularna kontrola poziomu cholesterolu jest istotnym czynnikiem w dbaniu o zdrowie narządów.

Oznaczenie lipidogramu to badanie, które pomaga określić stężenie cholesterolu i innych frakcji lipidowych we krwi. U zdrowych osób powinno być wykonywane co 3 trzy lata. W przypadku mężczyzn po 40 r.ż i kobiet po 50 r.ż a raz na rok. Wskazane jest również dla osób, które maja rozpoznana, cukrzyce typu 2, chorobę sercowo-naczyniową, przewlekłą chorobę nerek czy nadciśnienie tętnicze.

Profil lipidowy wskaże poziomy cholesterolu całkowitego, HDL, LDL i trójglicerydów. Normy dla każdego z tych parametrów różnią się zależnie od wieku i towarzyszących chorób. Za niekorzystne uznaje się wyniki zarówno poniżej, jak i powyżej normy. W prawidłowej interpretacji wyników i dalszym postępowaniu pomoże Ci lekarz pierwszego kontaktu.

Źródłem cholesterolu w diecie są tłuszcze zwierzęce i produkty pochodzenia zwierzęcego. Aby uniknąć jego nadmiaru pamiętaj o:
+ regularnej aktywności fizycznej
+ unikaniu palenia tytoniu
+ ograniczeniu produktów wysokoprzetworzonych
+ uwzględnieniu w diecie ryb, orzechów i olei roślinnych
+ wybieraniu chudego mięsa takiego jak drób czy cielęcina

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas