Holter ciśnieniowy

Co to jest holter ciśnieniowy?

Badanie holterem ciśnieniowym określane jest skrótem ABPM, Polega na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę. Jego celem jest wykrycie nieprawidłowości pracy serca. Podobnie działa holter EKG, który zamiast mierzyć ciśnienie krwi – monitoruje czynność elektryczną serca.

Na czym polega badanie holterem ciśnieniowym?

Holter ciśnieniowy mierzy wartość ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego oraz częstotliwość rytmu serca. Urządzenie różni się od holtera ekg i przypomina bardziej zaawansowany aparat do mierzenia ciśnienia. Jest zbudowany z jednostki centralnej oraz rękawa, nakładanego na rękę. Rejestrator z automatyczną pompą jest zasilany na baterie. Holter w odróżnieniu od tradycyjnego ciśnieniomierza monitoruje pracę serca przez 24 godziny, a nie jednorazowo. Urządzenie jest przypinane do paska spodni lub luźno wiszącej torebki. Badanie wygląda tak samo, jak przy tradycyjnym urządzeniu – mankiet na ramieniu napełnia się powietrzem, a jednostka automatycznie mierzy i zapamiętuje wyniki. 

Bardzo ważne jest , aby w trakcie badania prowadzić dziennik aktywności i skrupulatnie zapisać czynności , które wykonywaliśmy przez cały dzień. Ułatwi to lekarzowi postawienie trafnej diagnozy.

Jak przygotować się do badania Holter ciśnieniowy?

Badanie holterem ciśnieniowym nie wymaga specjalnego przygotowania. Dla własnej wygody w dniu jego zakładania warto jest ubrać koszulkę z krótkim rękawem, aby swobodnie zainstalować mankiet  do mierzenia ciśnienia. Pamiętajmy, że musi on dotykać bezpośrednio skóry. Można na niego założyć warstwę wierzchnią odzieży, ale powinna być ona luźna, aby nie zaburzać pracy urządzenia. W ciągu 24 godzin badania, pacjent powinien prowadzić normalny tryb życia. Podobnie jak przy innych rodzajach holterów tego również nie wolno narażać na kontakt z wodą lub wilgocią.

W trakcie wykonywania pomiaru ręka pacjenta powinna być wyprostowana.  Szczególną uwagę należy zwrócić na to w nocy i ułożyć się do spania na plecach z rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała -pozycja na wznak.

Wskazania do wykonania badania Holter ciśnieowy:

Badanie jest szczególne zalecane osoba, które zmagają się z problemami z ciśnieniem tętniczym i ich domowe pomiary znacznie odbiegają od normy.  W chwili kiedy  występują okresowe spadki ciśnienia u pacjenta, a także przy  dużych jego  wahaniach dobowych.

Badanie holter ciśnieniowy jest wykorzystywany w profilaktyce chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienia u kobiet w ciąży. Badania jest bezinwazyjne i nie ma przeciwskazań do częstego jego wykonywania.