Holter EKG

Co to jest holter EKG ?

Holter EKG (nazwa pochodzi od wynalazcy amerykańskiego biofizyka) to niewielkie urządzenie służące do monitorowania pracy serca. Kilka elektrod połączonych z rejestratorem można przymocować do ciała lub ubrania w taki sposób by nie krępowało to naszych ruchów.

Na czym polega badanie Holter EKG?

Jest to metoda umożliwiająca rejestrowanie pracy serca w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę. W trakcie noszenia urządzenia możemy swobodnie pracować , uprawiać sport i spać. Nie należy kąpać się w urządzeniu i nie można go moczyć.

Ważnymi cechami urządzeń do monitorowania holterowskiego są niewielkie rozmiary rejestratora i możliwość przymocowania do ciała lub ubrania pacjenta w sposób niekrępujący ruchów. Umożliwia to normalną aktywność życiową ze sportem i snem włącznie. Nie wolno jednak wchodzić z holterem pod prysznic lub zanurzać się w wodzie.

Jak przygotować się do badania Holter EKG?

Badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto jest pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią funkcjonowanie z Holterem EKG.

Przed dzień jego założenia należy zrezygnować z picia alkoholu i mocnej kawy oraz ograniczyć palenie papierosów do minimum.  W dniu założenia elektrod pamiętaj, aby dokładnie się umyć i osuszyć skórę, nie nakładaj kremów i balsamów, które mogą powodować ślizganie się przyssawek. Mężczyźni proszeni są o ogolenie klatki piersiowej, tak aby nie było na niej owłosienia.