Badania ultrasonograficzne
USG to bezbolesne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne.
Jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży i może być powtarzane w niewielkich odstępach czasu.
Wykonujemy między innymi:
+ USG piersi
+ USG jąder (moszny)
+ USG tkanek miękkich
+ USG tarczycy i przytarczyc
+ USG ślinianek
+ USG jamy opłucnej
+ USG prostaty
+ USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego
+ USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej, w tym wstępnej oceny gruczołu krokowego
+ USG obwodowych węzłów chłonnych
Bezpłatne badania dostępne są dla Pacjentów Vertimed+ na podstawie ważnego skierowania od naszego lekarza. Oferta komercyjna skierowana jest do osób, które nie korzystają z usług POZ w Vertimed+ lub chcą skorzystać z badania poza listą oczekujących na Narodowy Fundusz Zdrowia.
USG ginekologiczne
USG ginekologiczne wykonuje się w celu rozpoznania bądź wykluczenia zmian w macicy i jajnikach. Umożliwia zdiagnozowanie między innymi: torbieli jajników, mięśniaków macicy, endometriozy, raka błony śluzowej macicy lub jajników.
Badanie jest bezbolesne, trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie może zostać przeprowadzone na trzy różne sposoby: badanie dopochwowe, badanie przez brzuszne lub doodbytnicze.
USG ginekologiczne powinno być wykonywane profilaktycznie przynajmniej raz na dwa lata.
Ponadto, wykonuje się je także w celach:
+ Podejrzenia występowania nowotworów narządów rodnych oraz innych zmian chorobowych
+ Podejrzenia wad rozwojowych narządów rodnych
+ Potwierdzenia ciąży
Po zleceniu badania lekarz udzieli niezbędnych wskazówek jak należy przygotować się do badania, w zależności od wyboru metody przygotowanie wygląda inaczej.
USG ciążowe
USG ciążowe to standardowe, bezpieczne i bezbolesne badanie, które wykonuje się podczas trwania ciąży co najmniej trzykrotnie. Badanie ultrasonograficzne umożliwia obejrzenia dziecka przed porodem, a także wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jego rozwoju, pozawala także określić płeć.
Pierwsze badanie powinno zostać przeprowadzone między 11 a 14, kolejne między 18 a 22, i ostatnie między 28 a 32 tygodniem ciąży. Lekarz może zlecić większą ilość badań, jednak trzy to absolutne minimum.
Wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwoju jest bardzo ważne, pozwala zaplanować odpowiednia formę porodu oraz podjąć ewentualne leczenie niektórych wad rozwojowych jeszcze w łonie matki.