ECHO Serca

Co to jest Echo serca?

Echo serca (USG serca)  to podstawowe i bezbolesne badanie zalecane w diagnostyce kardiologicznej. Z powodzeniem można je wykonywać u dzieci i osób dorosłych. Z uwagi na wysokie bezpieczeństwo jest to metoda , którą można powtarzać wielokrotnie. Echokardiograficzne badania przezklatkowe są elementem profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego , monitorowania oraz rokowania postępów leczenia.  Lekarz specjalistyczną głowicą dotyka naszej klatki piersiowej. Za pośrednictwem odbijających się ultradźwięków dochodzi do zapisu obrazu na monitorze USG, który można interpretować niebieżąco.

Wskazania do badania USG serca:

Echo serca jest zalecane osobą, które zmagają się z cukrzycą, niewydolnością płuc czy nerek. Również pacjentom w trakcie leczenia onkologicznego, po przebytym udarze mózgu lub w innych jednostkach chorobowych, a także przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi.

USG serca należy wykonać szczególnie, gdy odczuwamy ból w klatce piersiowej, cierpimy na duszności i częste drętwienia kończyn, leczymy się na choroby układu krążenia, a także mieliśmy zawał serca.

Jak przygotować się do ECHO Serca?

Szczególnego przygotowania wymaga jedynie forma przez przełykowa, która wymusza od pacjenta bycia na czczo.

W podstawowej formie badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, ani przebywania na diecie. Jedynie lekarz kierując na badanie z wyprzedzeniem może zalecić przyjmowanie lub odstawienie konkretnych leków.

Na czym polega badanie UKG serca?

Pacjent kładzie się na lewym boku, z lewą ręką pod głową. Prawą rękę układa wzdłuż tułowia. Następnie lekarz przykłada do klatki piersiowej głowicę ultradźwiękową z żelem. W uzasadnionych przypadkach Echo serca wykonywane jest z użyciem tzw. kontrastu, który wstrzykuje się do żyły pacjenta. Obrazy z echokardiografii są zapisywane w postaci cyfrowej i są ważną częścią procesu diagnostycznego.

W zależności od rodzaju UKG może ono trwać od 15 do 60 minut. Zdąża się, że Echo serca jest łączone z Dopplerem, czyli badaniem USG żył.