Nadpotliwość naturalna odpowiedz naszego organizmu

Co to jest nadpotliwość?
Hiperhydroza inaczej nadpotliość jest  to nadmierne produkowanie potu przez autonomiczny układ nerwowy. Na całym ciele mamy rozmieszczonych około 4-5 mln ekrynowych gruczołów potowych. Najwięcej z nich występuję na dłoniach, stopach i dołach pachowych, a także twarzy. Pozbawione gruczołów  potowych są m.in. przewody słuchowe zewnętrzne, usta oraz wargi sromowe mniejsze i łechtaczka.

Nadpotliwość vs stres
W ludzkim organizmie występują jeszcze gruczoły apokrynowe, które  nie biorą udziału w termoregulacji i są stymulowane adrenergicznie (np. przez adrenalinę). Pot wydzielany przez te gruczoły jest bogaty w trójglicerydy i wolne kwasy tłuszczowe. Stanowi odpowiedż ciała na stres i bodźce psychiczne. Nieprzyjemny zapach w  wyniku pocenia się może być spowodowany działaniem flory bakteryjnej skóry.

Części ciała objęte zaburzeniem jakim jest nadpotliwość są narażone na mechaniczne uszkodzenie naskórka i w konsekwencji może to prowadzić do takich powikłań jak liszaj , uczulenia , a nawet łuszczyca.

Rodzaje i przyczyny nadpotliwości:

Ze względu na przyczyny nadpotliwości wyróżnia się jej rodzaje: pierwotną oraz wtórną

Najczęściej jest ona spowodowana:
+ ostra choroba gorączkowa (infekcje),
+ nowotwory (chłoniaki),
+ stany fizjologiczne (ciąża, okres menopauzy),
+ niewydolność serca,
+ zaburzenia endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy, nadczynność przysadki mózgowej, cukrzyca, guz chromochłonny nadnerczy (phaeochromocytoma), zespół rakowiaka, guz wydzielający hormon wzrostu (akromegalia)),
+ podłoże genetyczne
+ farmakoterapia
+ neuropatia cukrzycowa ( miejscowe uszkodzenie ukłądu nerowego)

Nadmierne pocenie się okolicy pach sprawia między innymi, że  nasza odzież ulega przebarwieniom, spocone stopy są bardziej narażone na bolące otwarcia, podanie zimne , wilgotnej dłoni powoduje dyskomfort.

Hiperhydroza w większości przypadków obniża komfort życia. Sprawia, że osoba z nadpotliwością unika spotkań towarzyskich, jest wycofana zawodowo,  przestaje uprawiać sport . Jest to stan, który wymaga konsultacji medycznej, a także diagnozy i niekiedy leczenia.

Metody leczenia nadpotliwości

W tym celu warto jest wykonać jest test Minora, na podstawie którego można wyznaczyć dokładną powierzchnię nadpotliwości. Skórę smaruje się jodyną , po jej wyschnięciu pokrywa skrobią (np. mąką ziemniaczaną). Obszar nadmiernego wydzielania potu wyraźnie ciemnieje i przybiera kolor brunatno-fioletowy.

Najczęściej w nadpotliwości stosuje się leczenie objawowe, które obejmuje metody miejscowe (maści), ogólne ( farmakoterapia)  i zabiegowe. Metody zabiegowe, np. takie jak laserowa redukcja gruczołów potowych ma miejsce kiedy inne protokoły zawodzą. Aby proces terapeutyczny był skuteczny należy zdiagnozować przyczynę problemu i opracować dokładny plan leczenia. W sytuacji kiedy przyczyną hiperhydrozy są czynniki o podłożu psychicznym  mimo farmakoterapii zalecana jest również psychoterapia.

Toksyna botulinowa typu A w leczeniu nadpotliwości

Największą popularnością cieszy się metoda z użyciem toksyny botulinowej. Lekarz w większości przypadków przed zabiegiem wykonuje test Minora, znieczula wybrany obszar ciała i za pośrednictwem małej igły podaje botox. Pacjent podczas procedury może czuć dyskomfort oraz mrowienie w miejscu iniekcji. Chwile po zabiegu dłonie/stopy/pachy mogą być zaczerwienione i opuchnięte. Objawy ustępują samoistnie w przeciągu kilku godzin.  Zabieg włącznie z zastosowaniem znieczulenia miejscowego trwa do 45 minut i poprzedza go dokładny wywiad medyczny.

Trwałość efektu jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz jego stylu życia. Zastosowanie toksyny botulinowej typu A działa efektywniej jeśli stanowi uzupełnienie dla zwalczania głównej choroby.

Na zabieg oraz konsultacje lekarską zapraszamy do naszej drugiej kliniki Baccarat Beauty Clinic

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas