Cytologia – jak się przygotować?

Cytologia jest badaniem przesiewowym, które powinnaś wykonywać regularnie.

+ Badanie wykonaj najlepiej do 18 dnia cyklu
+ Odstaw leki dopochwowe na 4 dni przed badaniem
+ Nie współżyj na dobę przed badaniem
+ Jeśli masz stan zapalny pochwy, wykonaj cytologię po jego wyleczeniu

Badanie cytologiczne polega na analizie mikroskopowej komórek pobranych z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie umożliwia zweryfikowanie obecności nieprawidłowych komórek, w tym również nowotworowych. Jest badaniem przesiewowym o wysokiej skuteczności, które pozwala na wykrycie chorób szyjki macicy, nawet w przypadku braku objawów klinicznych. Cytologia dzieli się na konwencjonalną i płynną. Płynna odznacza się większą czułością oraz możliwością wykonania kilku testów diagnostycznych przy wykorzystaniu tego samego materiału.

Początkowo cytologię warto wykonać raz w roku, jeśli wynik okaże się prawidłowy, to profilaktycznie badanie wykonujemy co trzy lata.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, zaleca się wykonanie cytologii na pierwszej wizycie ciążowej. Pierwszą cytologię po porodzie można wykonać już po 12 tygodniach.

Badanie cytologiczne jest podstawowym badaniem, które pomaga w profilaktyce raka szyjki macicy. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie skutecznego leczenia. Nie zwlekaj i umów się na wizytę do ginekologa.

lek. med. Weronika Niemyjska-Dmoch

lek.med. Marta Poręcka

lek.med. Aleksander Bielak

dr n. med. Andrzej Raczyński

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas