ADHD, ADD, autyzm. Czy z tego się wyrasta?

W przestrzeni publicznej coraz więcej dyskutujemy o adhd i autyzmie. Wiele lat temu pokutował mit, ze osoby w spektrum są po prostu niegrzeczne i źle wychowane. Szczególnie takie latki przypinano dziewczynkom, które znacznie rzadziej trafiały do specjalistów niż nadpobudliwi chłopcy.

Dlatego dziś mamy więcej mężczyzn z postawioną diagnoza niż kobiet. Mimo, że obie płci dotyka to w równym stopniu.
Szkodliwe bywa również podejście, że „maluch wyrośnie” z niestandardowych zachowań dla swojego wieku, że ma przecież czas. Nie zawsze, tak jest. Jeśli obserwujemy u swojego dziecka brak reakcji na swoje imię, niechęć do niestandardowych dźwięków oraz brak rozwiniętego aparatu mowy należy skonsultować się z lekarzem. Szybkie rozpoznanie, a następnie odpowiednia rehabilitacja w znacznym stopniu mogą poprawić komfort życia dziecka i osób z nim funkcjonujących. Czas reakcji ma ogromne znaczenie w dalszej diagnostyczne i procesie leczenia. Zdarza się, że należny włączyć farmakoterapie zalecana przez lekarza psychiatrę.

Czy adhd i autyzm mogą mieć osoby dorosłe, które prowadza „normalne”życie?
Nadpobudliwość psychoruchowa nie oznacza jedynie problemu z potocznie zwanym staniem miejscu to również brak koncentracji -add. Obie odmiany mogą występować łącznie lub odzienie. Osoba dorosła,która nie jest zdiagnozowana możne czuć,ze proste czynności wymagają od niej więcej wysiłku, że nie pasuje do miejsca pracy i nie możne sprostać codziennym obowiązkom. Towarzyszące temu emocje mogą powodować stany lekowe, a nawet depresje i myśli samobójcze coraz częściej dorośli pacjenci wykonują testy kierunkowe ,aby zrozumieć sedno swoich problemów.

Zdiagnozowany autyzm w wieku dorosłym również nie jest już wyjątkiem. Co prawda zdarza się to  u wysokofunkcjonujących pacjentów, dla których spektrum nie ograniczyło społecznego funkcjonowania, a niepokój budziły zachowania,które stały się nieznośna częścią czyjegoś charakteru,tak jak np. mocny fokus na jeden temat,chroniczne problemy ze snem, trudności w nawiązywaniu relacji również tych romantycznych.
Postawiona diagnoza nie zwalania pacjenta z treningu umiejętności społecznych, natomiast znacznie ułatwia zrozumienie własnych zachowań.
Ze zrozumieniem obserwujmy nasze dzieci i z większą świadomością spójrzmy na samych siebie.

Zawsze warto jest porozmawiać ze specjalista dlatego zapraszamy Ciebie do Vertimed.

tel. 603 804 702
e-mail: [email protected]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas