2023-03-24

Wiosenne alergeny

Wiosna to nie tylko czas pięknej pogody, budzącej się do życia przyrody ale też dla wielu osób czas nasilonych objawów alergii.

Wraz z napływem ciepłego powietrza i coraz dłuższego dnia, budzące się z zimowego snu rośliny zaczynają pylić a co za tym idzie nasze samopoczucie może stać się gorsze za sprawą alergenów.

Już na początku lutego zaczynają pylić olcha i leszczyna a w kolejnych miesiącach dołączają do nich dąb, topola, brzoza, jesiony oraz trawy.
Mniej więcej od maja do lipca dają się nam we znaki również pyłki zbórz – pszenicy oraz żyta.
Oprócz tego od wczesnej wiosny aż po jesień pylą chwasty.
W tym okresie mogę też się nasilać objawy alergii na kurz, roztocza oraz zwierzęta.
Alergie mogą też krzyżować się między sobą a więc będziemy reagować alergicznie na niektóre pokarmy. Test przesiewowy – FoodProfil Skrining

Wiosenne, roślinne alergenny to tak zwane alergeny wziewne które trafiają do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem.
Objawem tego najczęściej jest nieżyt nosa z dużą ilością bezbarwnej wydzieliny oraz swędzenie.
Spływająca po ścianach gardła wydzielina może powodować kaszel.
Cierpią również nasze oczy gdyż latające w powietrzu alergeny mogą powodować ich swędzenie, pieczenie, łzawienie  i zaczerwienienie. ( Lekarz pierwszego kontaktu – Lekarz rodzinny NFZ, pediatra, psycholog, ginekolog warszawa kabaty Vertimed)
W rzadszych przypadkach kontakt z alergenami moze wywoływać pokrzywkę i zmiany skórne, a także bóle żołądka czy biegunki. (Gabinet dermatologiczny – Lekarz rodzinny NFZ, pediatra, psycholog, ginekolog warszawa kabaty Vertimed)
Możemy tez cuć się zmęczeni, osłabieni i senni. W aptekach  jest wiele preparatów na alergię wydawanych bez recepty.

Aby uniknąć niepotrzebnych powikłań warto wiedzieć co nas uczula i w jakim stopniu.

Bardzo prosto możemy to sprawdzić podczas pobrania krwi. Już jedno ukłucie pozwoli nam się przekonać czego najbardziej powinniśmy unikać. Zbadaj krew w kierunku najpopularniejszych alergenów!

Tel.: +48 603 804 702
E-mail: [email protected]

Masz pytanie? Napisz do nas

Napisz do nas jeśli czegoś potrzebujesz, chcesz o coś zapytać lub masz chęć się czymś z nami podzielić. Jeszcze tego samego dnia odpiszemy na każdą Twoją wiadomość.

Jak zadbać o swoich pracowników?

Ponad 50% pracowników uważa, że opieka medyczna to jeden z najważniejszych benefitów. Jeszcze więcej ankietowanych uważa, że dodatkowym atutem jest

Czy od alergii można umrzeć?

Główne objawy alergii Kaszel, łzawiące oczy, opuchlizna i uczucie niemocy mogą wskazywać na alergie zarówno dzieci jak i dorosłych. W