2022-12-15

Wkładka hormonalna – niezawodna antykoncepcja!

Wkładka hormonalna to jedna z najbardziej skutecznym metod antykoncepcji. Jest to w pełni odwracalna metoda antykoncepcyjna, która chroni przed niechcianą ciążą przez kilka lat. W każdej chwili można ją wyjąć i zamienić na inny środek antykoncepcyjny lub po prostu zacząć starania o dziecko.
Wkładka jest nie wyczuwalna ani przez pacjentkę, ani przez jej partnera

W Vertimed+ mamy do wyboru dla pacjentek dwie wkładki: Kyleena oraz Mirena.
Kyleena i Mirena należą do grupy domacicznych systemów terapeutycznych o kształcie litery „T”, które po założeniu w jamie macicy powoli uwalniają małą ilość hormonu – lewonorgestrelu. To syntetyczny progestagen, który miarowo uwalniany:

+ Zmniejsza comiesięczny wzrost śluzówki macicy.
+ Zagęszcza śluz szyjkowy.

Takie działanie uniemożliwia kontakt plemników z komórką jajową i w ten sposób zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik.

Wkładka Mirena zawiera 52 mg lewonorgestrelu, jednakże dawka, która jest uwalniana początkowo, wynosi 0,02 mg w ciągu doby. Po około 5 latach od aplikacji uwalnianie substancji czynnej zmniejsza się do 0,01 mg. Z kolei średnia dawka uwalnianego hormonu przez 5 lat wynosi 0,014 mg na dobę.

Wkładka Kyleena wyposażona jest w zbiorniczek z 19,5 mg lewonorgestrelu. Kayleena gwarantuje efekt antykoncepcyjny przez okres do 5 lat, a dzięki większemu średniemu uwalnianiu hormonu 0,012 mg na dobę, ma nieco większy wpływ na ograniczenie obfitości miesiączek.

Przed założeniem wkładki należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Lekarz przeprowadzi wywiad, badanie ginekologiczne wraz z USG transwaginalne oraz zleci wykonanie cytologii (o ile pacjentka nie ma aktualnej) Wkładkę hormonalną należy założyć w ciągu 7 dni po rozpoczęciu krwawienia miesiączkowego. W przypadku zakładania po porodzie, należy odczekać przynajmniej 6 tygodni, aż macica powróci do jej normalnej wielkości.

Przeciwwskazania do założenia wkładki hormonalnej Kyleena oraz Mirena
+ ciąża lub podejrzenie ciąży
+ stany zapalne przydatków
+ stany zapalne szyjki macicy
+ krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie
+ nowotwór narządów rodnych
+ mięśniaki macicy zniekształcające jej jamę
+ czynna choroba wątroby
+ planowana ciąża w niedługim czasie
+ ciąża pozamaciczna w przeszłości

Przebieg zabiegu
Bezpośrednio przed założeniem systemu lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne w celu ustalenia położenia i wielkości macicy.
Po badaniu, w pochwie umieszczany jest wziernik. Szyjka macicy może zostać przemyta roztworem antyseptycznym. Następnie wkładka jest wkładana do macicy przez aplikator (cienką, giętką, plastikową rurkę).

Wkładkę należy skontrolować badaniem USG po 2 – 4 tygodniach od założenia, a następnie kontrolować regularnie, przynajmniej raz w roku.

Cena konsultacji ginekologicznej wraz z założeniem wkładki: 1300 zł.
Złóż u nas deklaracje POZ a wkładkę hormonalną założysz w cenie 1200 zł

Tel.: +48 603 804 702
e-mail: recepcja@vertimed.pl

Masz pytanie? Napisz do nas

Napisz do nas jeśli czegoś potrzebujesz, chcesz o coś zapytać lub masz chęć się czymś z nami podzielić. Jeszcze tego samego dnia odpiszemy na każdą Twoją wiadomość.

Wiosenne alergeny

Wiosna to nie tylko czas pięknej pogody, budzącej się do życia przyrody ale też dla wielu osób czas nasilonych objawów

Psychoterapia = proces

Na stronę do aktualności dodaj w wersji jak niżej z kilkoma linkami( zwiększa algorytmy) Psychoterapia to długi i często bardzo