Utrata bliskich w dobie pandemii

Życie składa się z wielu etapów. Bezsprzecznie najtrudniejszym z nich jest choroba i  śmierć bliskiej osoby. W czasie pandemii przeżywanie ceremonii pogrzebu i okresu żałoby staje się jeszcze bardziej wyczerpujące. Nowe technologie zaczynają nam towarzyszyć również w tych smutnych momentach. Czy jesteśmy na to gotowi? Jak zrozumieć własne emocje i trudne okoliczności sytuacji?

Dowiedz się co mówią na ten temat nasi eksperci:

Koronawirus. Pogrzeby online. Streaming uroczystości pogrzebowych – tvp.info

Ze względu na sytuacje pandemiczną jaka zaistniała w związku z SARS-cov-2 wiele aktywności życiowych zostało ograniczonych w celu zmniejszenia zagrożenia zarażeniem. Wzrost ilości zgonów zwiększa ilość dokonywanych pochówków. Odpowiedzią na sytuację jest między innymi organizowanie przez zakłady pogrzebowe streamów z pogrzebu, by umożliwić bliskim uczestniczenie w tym wydarzeniu w bezpieczny sposób. Pogrzeb jako rytuał, wydarzenie społeczne a często również ceremonia duchowa stanowi bardzo ważne wydarzenie dla psychiki żałobnika. Jest to wydarzenie dające społeczną akceptacje i uprawomocnienie wobec straty, dające przestrzeń na wyrażanie emocji związanych z bólem, tęsknotą. Pogrzeb stanowi ważny element radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej jak i poznawczej. Trudnośc w przeżyciu takiego doświadczenia ze względu na procedury bezpieczeństwa, może wywołać poczucie osamotnienia, umniejszenia wartości czyjejś śmierci i stanowi pewną zmianę wobec oczekiwanego schematu radzenia sobie ze stratą, co utrudnia przeżycie żałoby i adaptację do nowych warunków bez zmarłego. Idea pogrzebów online stanowi formę przystosowania się do zmieniającej rzeczywistości, stanowi ewolucję procedury rytuału, która umożliwia doświadczenie pogrzebu i może stanowić substytut normalnej ceremonii.

Napisano na podstawie poradnika dla osó w żałobie fundacji „Nagle sami” oraz „Rituals in the Time of COVID‐19: Imagination, Responsiveness, and the Human Spirit” Evana Imber-Black’a z 2020 (https://doi.org/10.1111/famp.12581)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cytologia

Cytologia to bezbolesne badanie przesiewowe diagnozujące raka szyjki macicy. Robione systematycznie…