2020-12-28

Utrata bliskich w dobie pandemii

Życie składa się z wielu etapów. Bezsprzecznie najtrudniejszym z nich jest choroba i  śmierć bliskiej osoby. W czasie pandemii przeżywanie ceremonii pogrzebu i okresu żałoby staje się jeszcze bardziej wyczerpujące. Nowe technologie zaczynają nam towarzyszyć również w tych smutnych momentach. Czy jesteśmy na to gotowi? Jak zrozumieć własne emocje i trudne okoliczności sytuacji?

Dowiedz się co mówią na ten temat nasi eksperci:

Koronawirus. Pogrzeby online. Streaming uroczystości pogrzebowych – tvp.info

Ze względu na sytuacje pandemiczną jaka zaistniała w związku z SARS-cov-2 wiele aktywności życiowych zostało ograniczonych w celu zmniejszenia zagrożenia zarażeniem. Wzrost ilości zgonów zwiększa ilość dokonywanych pochówków. Odpowiedzią na sytuację jest między innymi organizowanie przez zakłady pogrzebowe streamów z pogrzebu, by umożliwić bliskim uczestniczenie w tym wydarzeniu w bezpieczny sposób. Pogrzeb jako rytuał, wydarzenie społeczne a często również ceremonia duchowa stanowi bardzo ważne wydarzenie dla psychiki żałobnika. Jest to wydarzenie dające społeczną akceptacje i uprawomocnienie wobec straty, dające przestrzeń na wyrażanie emocji związanych z bólem, tęsknotą. Pogrzeb stanowi ważny element radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej jak i poznawczej. Trudnośc w przeżyciu takiego doświadczenia ze względu na procedury bezpieczeństwa, może wywołać poczucie osamotnienia, umniejszenia wartości czyjejś śmierci i stanowi pewną zmianę wobec oczekiwanego schematu radzenia sobie ze stratą, co utrudnia przeżycie żałoby i adaptację do nowych warunków bez zmarłego. Idea pogrzebów online stanowi formę przystosowania się do zmieniającej rzeczywistości, stanowi ewolucję procedury rytuału, która umożliwia doświadczenie pogrzebu i może stanowić substytut normalnej ceremonii.

Napisano na podstawie poradnika dla osó w żałobie fundacji „Nagle sami” oraz „Rituals in the Time of COVID‐19: Imagination, Responsiveness, and the Human Spirit” Evana Imber-Black’a z 2020 (https://doi.org/10.1111/famp.12581)

Masz pytanie? Napisz do nas

Napisz do nas jeśli czegoś potrzebujesz, chcesz o coś zapytać lub masz chęć się czymś z nami podzielić. Jeszcze tego samego dnia odpiszemy na każdą Twoją wiadomość.

Wiosenne alergeny

Wiosna to nie tylko czas pięknej pogody, budzącej się do życia przyrody ale też dla wielu osób czas nasilonych objawów

Psychoterapia = proces

Na stronę do aktualności dodaj w wersji jak niżej z kilkoma linkami( zwiększa algorytmy) Psychoterapia to długi i często bardzo