Terapia psychodynamiczna to jeden z popularniejszych obecnie nurtów terapeutycznych. Podczas niej pacjent spotyka się z terapeutą twarzą w twarz i swobodnie mówi o tym, o czym akurat w danej chwili chce rozmawiać. Jakie są cele terapii psychodynamicznej i w jakich sytuacjach warto z niej skorzystać?
W trakcie terapii psychodynamicznej terapeuta nie narzuca pacjentowi tematu rozmowy – spotkania zaczynają się od omówienia treści, które wnosi pacjent.
W przypadku psychoterapii psychodynamicznej niezwykle istotne jest to, jakimi treściami pacjent dzieli się z terapeutą. Wśród podstawowych założeń tego nurtu terapeutycznego jest to, że różne występujące u ludzi dolegliwości mają swoje źródło w nierozwiązanych, zazwyczaj nieuświadamianych sobie konfliktach wewnątrzpsychicznych.
Celem terapii psychodynamicznej jest poszukiwanie przyczyn tego rodzaju konfliktów, a następnie wspólne z terapeutą przepracowywanie ich, co ma prowadzić do poprawienia samopoczucia i funkcjonowania pacjenta.
Kiedy warto rozważyć terapię psychodynamiczną?
Z terapii psychodynamicznej mogą skorzystać ludzie, którzy na co dzień doświadczają znacznego niepokoju i różnych trudności w funkcjonowaniu, ale i pacjenci z rozmaitymi zaburzeniami psychicznymi.
Ten rodzaj terapii pomagać może w przypadku m.in. zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania czy zaburzeń osobowości.
Jak długo trwa indywidualna terapia psychodynamiczna?
Terapia psychodynamiczna jest raczej dłuższym procesem – zajmować może nawet kilka lat. Dokładny czas jej trwania jest trudny do przewidzenia na początku terapii i stanowi to raczej kwestię indywidualną. Spotkania z terapeutą odbywają się typowo 1 raz w tygodniu, czas sesji wynosi około 50 minut.
Zapisz się na terapię psychodynamiczną:
Tel. 603 804 702
e-mail: [email protected]