Terapia psychodynamiczna – co musisz wiedzieć?

Terapia psychodynamiczna to jeden z popularniejszych obecnie nurtów terapeutycznych. Podczas niej pacjent spotyka się z terapeutą twarzą w twarz i swobodnie mówi o tym, o czym akurat w danej chwili chce rozmawiać. Jakie są cele terapii psychodynamicznej i w jakich sytuacjach warto z niej skorzystać?

W trakcie terapii psychodynamicznej terapeuta nie narzuca pacjentowi tematu rozmowy – spotkania zaczynają się od omówienia treści, które wnosi pacjent.

W przypadku psychoterapii psychodynamicznej niezwykle istotne jest to, jakimi treściami pacjent dzieli się z terapeutą. Wśród podstawowych założeń tego nurtu terapeutycznego jest to, że różne występujące u ludzi dolegliwości mają swoje źródło w nierozwiązanych, zazwyczaj nieuświadamianych sobie konfliktach wewnątrzpsychicznych.

Celem terapii psychodynamicznej jest poszukiwanie przyczyn tego rodzaju konfliktów, a następnie wspólne z terapeutą przepracowywanie ich, co ma prowadzić do poprawienia samopoczucia i funkcjonowania pacjenta.

Kiedy warto rozważyć terapię psychodynamiczną?

Z terapii psychodynamicznej mogą skorzystać ludzie, którzy na co dzień doświadczają znacznego niepokoju i różnych trudności w funkcjonowaniu, ale i pacjenci z rozmaitymi zaburzeniami psychicznymi.

Ten rodzaj terapii pomagać może w przypadku m.in. zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania czy zaburzeń osobowości.

Jak długo trwa indywidualna terapia psychodynamiczna?

Terapia psychodynamiczna jest raczej dłuższym procesem – zajmować może nawet kilka lat. Dokładny czas jej trwania jest trudny do przewidzenia na początku terapii i stanowi to raczej kwestię indywidualną. Spotkania z terapeutą odbywają się typowo 1 raz w tygodniu, czas sesji wynosi około 50 minut.

Zapisz się na terapię psychodynamiczną:

Tel. 603 804 702
e-mail: [email protected]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cukrzyca

Przyczyny cukrzycy nie są jeszcze do końca poznane. Zasadniczą rolę w jej…

Wątroba

Wątroba (grecki hepar) jest największym narządem wewnętrznym i należy do układu…

Magnez

Magnez wspiera prawidłowe działanie układów: nerwowego, krwionośnego i mięśniowego. Ułatwia wchłanianie…

Nawadnianie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu utrzymuje stałą temperaturę ciała, wspomaga pracę nerek, które…