Psycholog a Psychoterapeuta

Czy psychoterapeuta to psycholog? To pytanie zadaje sobie wielu osób poszukujących pomocy.

W Polsce wciąż mamy problem z odróżnieniem psychologa od psychoterapeuty. Nic w tym dziwnego – osoby potrzebujące wsparcia skupione są bardziej na tym, aby znaleźć ulgę dla swojego cierpienia, niż weryfikować kompetencje specjalistów zdrowia psychicznego, do których się udają.

Choć jest to zrozumiałe i naturalne, to może prowadzić do sytuacji, w której pacjent sam nie wie, w jakim procesie bierze udział i czy osoba, do której się zgłosił, posiada odpowiednie kwalifikacje, aby mu pomóc. Dlatego tak ważne jest aby potrafić odróżnić psychologa od psychoterapeuty.

✅ PSYCHOLOG

– Kilka spotkań. Doskonała forma rozmowy dla osób, które nie potrzebują długoterminowej terapii jedynie oczekują doraźnego wsparcia. np. osoby, które zmieniają pracę i chcą odnaleźć się w nowym miejscu.

– Działa doraźnie, skupia się na tym co aktualnie należy zrobić. Np. praca z rodzicem, którego dziecko zmienia szkołę. Jak przygotować dziecko do tej zmiany i pomóc się zaadaptować.

– Spotkania z psychologiem mogą dać początek dla długoterminowej terapii. Pacjent może uznać, że chcę spróbować regularnie i długoterminowo uczęszczać do psychoterapeuty.

✅ PSYCHOTERAPEUTA

– Długoterminowa, wnikliwa terapia. Forma idealna dla osób, które chcą zmiany w swoim życiu i są gotowe na długą pracę na emocjach. Np. osoby z DDA.

– Skupia się na pochodzeniu emocji oraz zmianie nawyków. Np. Dziecko boi się pójść do nowej szkoły. Praca z rodzicem jak zrozumieć stan dziecka i pomóc dziecku zrozumieć siebie oraz wspierać w trudnym okresie zmian. Skąd biorą się lęki i obawy.

– Przerwanie psychoterapii bez jej odpowiedniego zakończenia może doprowadzić do pogorszenia stanu pacjenta i pozostawia go w zawieszeniu

Zadzwoń i umów się już dziś

? +48 603 804 702

? [email protected]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas