Opieka w zaciszu Twojego domu

Kiedy warto jest korzystać z opieki wykwalifikowanej pielęgniarki w domu? Na to pytanie odpowiada doświadczona pielęgniarka środowiskowa i koordynator gabinetu zabiegowego Vertimed+ Pani Agnieszka Ziółkowska.

Przyczyn jest wiele, ponieważ każda ludzka historia jest bardzo indywidualna. Jednym z powodów dla , których najbliższe otoczenie Pacjenta lub sam chory decyduje się na wykwalifikowaną opiekę medyczną w domu jest jego stan fizyczny i coraz częściej psychiczny( fobie, depresja, poczucie niemocy).

Po pierwsze gdy z przyczyn zdrowotnych Pacjent nie ma możliwości dotrzeć do przychodni. Również  wtedy, gdy jest to osoba leżąca oraz poruszających się za pomocą sprzętów wspomagających ,np. takich jak potocznie zwany balkonik.

Coraz częściej na opiekę środowiskową decydują się kuracjusze opuszczający szpitale, którzy zmagają się z odleżynami oraz częstą zmianą opatrunków i ran, nawet tych pooperacyjnych. Wprawy wymagają również iniekcje i podawanie wlewów dożylnych ( kroplówek). Niestety mało, który Pacjent oraz jego bliscy otrzymują instrukcje co do dalszej pielęgnacji obrażeń w zaciszu swojego domu. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że nie każdy lekarz czy pielęgniarka mają wystarczającą wiedze aby zaplanować proces leczenia odleżyn.

W takich sytuacjach warto jest zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego personelu  medycznego. Głownie do doświadczonych pielęgniarek po wysokospecjalistycznych kursach, które posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu leczenia środowiskowego. Potrafią one  trafnie zdiagnozować problem, dobrać odpowiednie medykamenty oraz przeprowadzić proces leczenia odleżyn. Tyczy się to również owrzodzeń na tle niewydolności krążeniowej oraz wszelkich ran, które są powikłaniami w przebiegu cukrzycy. Musimy również zdawać sobie sprawę że takie procesy leczenia ran są długotrwałe, nie da się tego ograniczyć do kilku wizyt lub pojedynczego instruktarzu.

Wizyty domowe są bardzo potrzebne w sytuacjach kiedy rodzina nie wie jak powinna opiekować się Pacjentem, który w wyniku choroby staje się niesamodzielny. Zdarza się, że młodzi rodzice również szukają wsparcia i informacji jak zadbać o noworodka. Tu rola pielęgniarki staje się jeszcze istotniejsza. Przejmuje ona również funkcje edukacyjną i udziela wskazówek co do codziennych czynności pielęgnacyjno-leczniczych.

Jak przygotować się na spotkanie z pielęgniarką środowiskową?

Warto aby , rodzina, czy sam Pacjent określili cel takiej wizyty.  Jeżeli już wiemy jakiego problemu ma dotyczyć konsultacja, powinniśmy przygotować sobie listę pytań które chcemy zadać pielęgniarce.

Dobrym pomysłem jest, aby wcześniej wysłać do wiadomości pielęgniarki opis problemu oraz nurtujące nas zagadnienia. Wówczas będzie ona mogła jeszcze dokładniej przygotować się do spotkania. Zdarza się, że już na tym etapie będzie potrafiła wskazać dla Pacjenta, które środki opatrunkowe i lecznicze będą niezbędne w procesie dalszego zdrowienia. Dzięki temu podczas pierwszej konsultacji osoba chora uzyska wymaganą pomoc. Pielęgniarka również wyczerpująco odpowie na każde zadane pytanie oraz wykona instruktaż co do czynności pielęgnacyjnych.

W Vertimed+  świadczymy usługi z zakresu opieki środowiskowej. O szczegóły dopytaj rejestracje oraz  personel medyczny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą Cennik usług – Vertimed .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas