Odpowiednie nawodnienie organizmu utrzymuje stałą temperaturę ciała, wspomaga pracę nerek, które oczyszczają organizm z toksyn, a także pozwalają na transport substancji odżywczych i tlenu do wszystkich komórek. Bez odpowiedniej ilości płynów dziennie nasz organizm po prostu przestanie funkcjonować. Człowiek składa się około w 75% z wody. Zawartość wody maleje z wiekiem i procentowym udziałem tkanki tłuszczowej. Mięśnie gromadzą więcej wody niż tłuszcz, dlatego ze względu na budowę anatomiczną ciało kobiety zawiera mniej cząsteczek wody.
Jeśli preferujesz gazowaną wodę, sięgaj po nią bez obaw. Woda gazowana nie jest szkodliwa. Nie powinno się jej jednak podawać małym dzieciom. Nadmierna ilość gazu może jednak powodować dyskomfort w jamie brzusznej i wzdęcia, więc woda gazowana nie jest polecana osobom cierpiącym na nadkwasotę lub zaburzenia trawienia.
Woda jest kluczowa dla zachowania funkcji organizmu, ponieważ:
+ rozpuszcza i transportuje substancje odżywcze,
+ stanowi środowisko wszystkich biochemicznych procesów życiowych,
+ umożliwia wydalenie szkodliwych produktów przemiany materii z moczem, potem i kałem,
+ umożliwia termoregulację,
+ nawilża stawy, błony śluzowe i inne wrażliwe organy.
Zazwyczaj picie samej wody wystarczy, jednak w przypadku silnych wymiotów, biegunki zwiększa się ryzyko odwodnienia, można wówczas sięgnąć po doustne preparaty nawadniające, czyli elektrolity w postaci proszku lub tabletek do sporządzenia roztworu, które stanowią mieszankę cukru i soli.
Objawy odwodnienia:
+ pragnienie,
+ rzadsze oddawanie moczu,
+ senność i zmęczenie,
+ciemniejsze niż zwykle zabarwienie moczu,
+ ból głowy,
+ zawroty głowy,
+ rozdrażnienie
+ sucha i mało elastyczna skóra,
+ zapadnięte oczy,
+ spękane usta,
+ skurcze mięśni.
Zbadaj poziom elektrolitów w swoim organizmie. W naszym gabinecie zabiegowy wykonasz jonogram od poniedziałku do piątku w godzinach 7-13.