Logopedia dla dorosłych- część 1.

Neurologopedia to połączenie dwóch gałęzi nauki – neurologii oraz logopedii.

Neurologopeda specjalizuje się w terapii zaburzeń mowy powstałych wskutek nieprawidłowości neurologicznych. Z jego pomocy korzystają pacjenci w różnym wieku, zarówno dzieci jak i dorośli.  Znaczną grupę dorosłych użytkowników stanowią pacjenci, których dotykają zaburzenia mowy powstałe w skutek udarów mózgu, urazów czaszkowo- mózgowych, chorób neurodegradacyjnych, min.  Parkinson, Alzheimer, stwardnienie rozsiane.

Moja wieloletnia praktyka zawodowa w oddziale rehabilitacji neurologicznej utwierdza mnie w przekonaniu, że kluczowym jest moment rozpoczęcia rehabilitacji logopedycznej. Nie należy zwlekać podjęciem terapii, gdyż trudności językowe potrafią utrzymywać się przez długi czas, a pozbawienie stymulacji obszarów mózgu odpowiedzialnych za mowę skazuje pacjenta na trudności zarówno na trudności   komunikacyjne jak również emocjonalne. Istotna jest wiedza logopedy o neuroplatyczności mózgu, który dąży do odbudowania uszkodzonych struktur jak również przekierowuje uszkodzone funkcje na te części mózgu, które nie uległy degradacji. Pozwala to specjaliście odpowiednio dobrać ćwiczenia by stymulować ośrodki bliskie ośrodkom mowy.

W mojej pracy ważne jest wzbudzanie chęci do komunikacji, przywracanie sprawności językowej w określonym celu. Pacjent musi poczuć, że przywrócenie tej zaburzonej funkcji jaką jest mowa pozwoli mu na powrót do uczestnictwa w życiu rodzinnym czy zawodowym. Ustalamy program terapii dostosowany do możliwości pacjenta i wiemy na czym najbardziej mu zależy.  Korzystamy również ze specjalistycznego oprogramowania, które wspomaga i urozmaica oddziaływania logopedyczne. Oczywiście w sytuacji głębokich zaburzeń językowych rozważamy korzystanie z form komunikacji alternatywnej (piktogramy, tablice komunikacyjne) żeby umożliwić pacjentowi kontakt z otaczającym go światem.  Budującym jest fakt, że coraz większą grupę stanowią dorośli, którzy decydują się na terapię  i szukają specjalistycznej pomocy. Rozpoczyna się żmudny proces rehabilitacji ruchowej i pracy nad mową, która powinna odbywać się systematycznie.

W poradni Vertimed oferujemy terapię osób dorosłych,
u których wystąpiły zaburzenia mowy  o podłożu neurologicznym. Zapraszamy do konsultacji z naszym specjalistą  zarówno stacjonarnych jak również on- line, który udzieli Państwu szczegółowych informacji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cytologia

Cytologia to bezbolesne badanie przesiewowe diagnozujące raka szyjki macicy. Robione systematycznie…