Są małe, ciche, atakują z zaskoczenia, maja odrażający wygląd i sama myśl że mogą mieć z nami bliski kontakt przyprawia nas o gęsią skórkę….Kleszcze, bo o nich tu mowa, ze względu na całoroczne wysokie temperatury atakują ze zwiększoną siłą.

Sezon na ukąszenia rozpoczyna się już w marcu i trwa do października. Niestety coraz częściej do aktywności kleszczy dochodzi również zimą. Jednak na ich ugryzienie najbardziej jesteśmy narażeni późną wiosną i wczesną jesienią. Szczególnie ostrożni powinniśmy być w godzinach przedpołudniowych i wieczornych, gdy wypoczywamy poza domem.

Te małe pajączki bezboleśnie wbijają się w nasze tkanki skórne, ponieważ natura wyposażyła je w substancje przeciwzapalne i znieczulające. Kiedy wrócimy ze spaceru warto jest zdjąć z siebie ubranie i dokładnie obejrzeć ciało. Zwróć uwagę na miejsca, w których skóra jest bardzo delikatna:  za uszami, pod kolanami w okolicach biustu i narządów płciowych.

Gdzie możemy je najczęściej spotkać?

Dosłownie wszędzie – w parku, na placu zabaw, w lesie, a nawet we własnym ogrodzie czy osiedlowym patio. W brew powszechnej opinii kleszcze nie spadają na nas z drzew lecz bytują w trawach, zwłaszcza tych wysokich sięgających nawet 150cm.Coraz trudniej jest się przed nimi bronić, gdyż uodporniły się już na większość środków odstraszających. Wiele naturalnych metod również zawodzi. Kiedy zobaczymy na sobie wbitego pasożyta nie panikujmy. W pierwszej kolejności umyjmy dokładnie ręce i pewnym ruchem usuńmy intruza z ciała. Pod żadnym pozorem nie można go zgniatać, gdyż jego wnętrzności mogą dostać się do naszego krwiobiegu. Jeśli nie wiemy jak mamy poradzić sobie z „nieproszonym gościem” najlepiej jest udać się do najbliższego gabinetu zabiegowego, w którym pielęgniarka wykona procedurę wyjęcia kleszcza.

Pamiętaj, aby przez kilka dni obserwować powstałą rankę i w chwili pojawienia się rumienia jak najszybciej skontaktować z lekarzem pierwszego kontaktu. Czerwone placki mogą mieć postać wędrującą i ukazać się w kilku miejscach na naszym ciele.

Nie każdy przykry kontakt z kleszczem musi skończyć się zakażeniem. Jednak warto wiedzieć o tym, że większość ukąszeń może mieć dla nas tragiczne konsekwencje.

Na pewno słyszałeś o boreliozie czy odkleszczowym zapaleniu mózgu. O ile przed boreliozą na dzień dzisiejszy nie potrafimy się bronić, można tylko leczyć jej skutki, o tyle przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu wynaleziono skuteczną szczepionkę. Pozwala ona uchronić się przed samą chorobą jak i jej poważnymi powikłaniami.

Szczepienia rekomendowane są w okresie wczesnowiosennym, ale w obecnej sytuacji i ekspansji kleszczy szczepić się można przez cały rok. Szczepionka wymaga podania 3 dawek bazowych w określonych odstępach czasu oraz dawki przypominającej co około 5 lat.

W Vertimed dbamy o zdrowie naszych Pacjentów i komfort ich życia. W trosce  o Was i wasze bezpieczeństwo korzystamy ze sprawdzonych szczepionek Fsme Immun 0,5 ml dla dorosłych oraz Fsme Immun Junior 0,25 ml dla dzieci. Drogi Rodzicu zaszczep swojego maluszka nawet przed upływem 1 roku życia.

 Koszt  szczepionki nie jest duży a korzyści ogromne.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cytologia

Cytologia to bezbolesne badanie przesiewowe diagnozujące raka szyjki macicy. Robione systematycznie…