2022-11-16

Czy Hashimoto można pomylić z depresją?

Każdy z nas posiada kilka gruczołów wydzielania wewnętrznego. Są nimi między innymi przysadka mózgowa, przytarczyce, nadnercza, szyszynka, grasica ,trzustka oraz  jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet. Ich zadaniem jest produkowanie i wydzielanie do krwi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania hormonów. Dzięki nim możemy rozwijać się fizycznie, płciowo oraz umysłowo.

Tarczyca to jeden z największych gruczoł wydzielania wewnętrznego, który znajduje się w przedniej części szyi. Jej powiększenie może powodować ucisk gardła i przełyku. Wzdłuż tarczycy zlokalizowane są bardzo ważne dla naszego organizmu naczynia krwionośne. Jest ona odpowiedzialna za wytwarzanie takich hormonów, jak: tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3), kalcytonina.

Dwie najczęściej diagnozowane patologie w funkcjonowaniu tarczycy to niedoczynność i nadczynność tarczycy. Wyróżniamy również choroby autoimmunologiczne Gravesa-Basedowa oraz Hashimoto. Hipotyreoza spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy prowadzącym do zmian w procesach metabolicznych. W 90% przyczyną niedoczynności jest choroba Hashimoto.

Limfocytowe zapalenie gruczołu tarczycowego częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Głównie dotyka osoby wieku 20-50 lat. Nie bez znaczenia są również geny. U większości osób z Hashimoto chorobę zdiagnozowano także u członków ich rodzin. Zapalenie tarczycy może przebiegać bezobjawowo i rozwijać się nawet kilka lat. W przypadku Hashimoto to limfocyty niszczą tkankę tarczycy. Dzięki badaniu USG możemy określić nietypowo zmienioną tkankę tarczycy, stan zapalny, który rzadko jest zauważalny w postaci podniesionego OB i CRP z krwi żylnej oraz wielkość gruczołu. Jego powiększenie może wskazywać na tzw. postać z wolem. W przebiegu choroby mogą występować objawy kliniczne wskazujące na nadczynność tarczycy, które ustępują samoistnie i w konsekwencji prowadzą do niedoczynności.

Symptomy, które mogą wskazywać, że masz Hashimoto:

+ brak sił witalnych, bóle mięśni i osłabienie
+ zmęczenie i senność
+ zwiększona wrażliwość na zimno
+ zaparcia
+ bladość I suchość skóry
+ opuchlizna twarzy
+ łamliwe paznokcie I wypadanie włosów
+ niewyjaśniony przyrost masy ciała
+ ból i sztywność stawów
+ nadmierne lub długotrwałe krwawienie miesiączkowe
+ stany depresyjne
+problemy z pamięcią i koncentracją

Przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto możemy odczuwać spadek nastroju, któremu towarzyszy senność i ogólne osłabienie. Zdarza się, że taki stan utrzymuje się na tyle długo, że jest mylony z depresją. Wynika to głównie z niedoborów hormonów tarczycowych, które spowalniają metabolizm. Jak podaje Paulina Ihnatowicz i Emilia Ptak w książce „Masz to we krwi” u pacjentów z chorobami układu neurologicznego, u których przyjmowanie leków antydepresyjnych nie przynosiło efektów, wprowadzenie terapii hormonalnej okazało się skuteczne i reagowali oni  lepiej na leczenie hormonami T3. Zdarza się, że osoby z depresja mają dodatnie przeciwciała aTPO. W związku z tym warto przy podejrzeniu choroby psychicznej  badać również tarczyce.

Do 6 grudnia wykonaj kompleksowy zestaw badań w kierunku Hashimoto w cenie 109 zł
+ TSH
+ FT3
+ FT4
+ ATG
+ ATPO
+ Witamina D3

Wzbogać swoja diagnostykę o USG tarczycy i umów się na badanie
Tel.: +48 603 804 702
E-mail: recepcja@vertimed.pl

Masz pytanie? Napisz do nas

Napisz do nas jeśli czegoś potrzebujesz, chcesz o coś zapytać lub masz chęć się czymś z nami podzielić. Jeszcze tego samego dnia odpiszemy na każdą Twoją wiadomość.

Wiosenne alergeny

Wiosna to nie tylko czas pięknej pogody, budzącej się do życia przyrody ale też dla wielu osób czas nasilonych objawów

Psychoterapia = proces

Na stronę do aktualności dodaj w wersji jak niżej z kilkoma linkami( zwiększa algorytmy) Psychoterapia to długi i często bardzo