Zespół SIBO czym jest i jak się objawia?

Zespół SIBO to schorzenie, w którym dochodzi do nieprawidłowości mikroflory bakteryjnej jelita cienkiego. Dzieje się tak, gdy zostaje zaburzony jeden lub kilka z mechanizmów regulujących perystaltykę jelit.

Zespół SIBO jest chorobą, która może być następstwem przyjmowania leków redukujących wydzielanie soku żołądkowego  z grupy inhibitorów zwrotnych pompy portonowej (leki na zgagę), antybiotyków, lub następstwem po operacji jamy brzusznej. Może też towarzyszyć celiakii, zespołowi jelita drażliwego oraz chorobie Leśniowskiego-Crohna.

SIBO jest czesto przypadloscia ludzi, którzy żyją w permantnym stresie oraz nie dbaja o swoja dietę, jędza w pośpiechu mało wartościowe produkty. SIBO lubi nerwy i stres dlatego zdarza się, że jest to choroba współistniejąca dla osób zmagających się z nerwicą.

Objawy SIBO są niespecyficzne, a główne objawy to:
+ wzdęcia
+ biegunka (w tym biegunka tłuszczowa)
+ bóle brzucha
+ nadmierne oddawanie gazów

Zespół SIBO może wiązać się w niektórych przypadkach z niedoborem witamin wchłanianych wraz z tłuszczami – A,D, E i K oraz B12, co może prowadzić do anemii.

Dobre efekty w leczeniu SIBO przynosi dieta o małej zawartości fermentujących cukrów, tak zwana dieta foodmap. Podstawowym leczeniem jest także antybiotykoterapia oraz probiotyki, które przywracają prawidłową florę bakteryjną. Ważne jest wyrównanie niedoborów witaminowych A, D, E oraz B12.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas