Czym jest Hashimoto?

Hashimoto – przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Dochodzi do niej wtedy, gdy układ odpornościowy traktuje tkanki tarczycy jako źródło zagrożenia i zaczyna je atakować.

Wraz z postępem choroby dochodzi do uszkodzenia gruczołu tarczycy i zaostrzenia się objawów. W efekcie produkcja hormonów tarczycy zmniejsza się, co prowadzi do komplikacji zdrowotnych.

Hashimoto ma etiologię wieloczynnikową. Wpływ na rozwój choroby może mieć nieodpowiedni tryb życia, nadmierny stres, czynniki środowiskowe lub predyspozycje genetyczne. Powolny rozwój choroby przez lata może przyczyniać się do powikłań w postaci chorób serca czy niepłodności. Zdarza się, że Hashimoto jest utajone i nie daje żadnych objawów przez bardzo długi czas.

Objawy mogą rozwijać się przez lata i mieć różne nasilenie. W dodatku sam przebieg choroby, może być bardzo różnorodny, co często utrudnia jej diagnozę. Istnieją jednak pewne dolegliwości, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy:

 • częste uczucie zimna
 • senność i szybkie uczucie zmęczenia
 • problemy z pamięcią
 • przybieranie na wadze pomimo diety i aktywności fizycznej
 • problemy z wypróżnianiem

  Zapisz się do naszego lekarza pierwszego kontaktu w celu otrzymania skierowania na bezpłatne badania laboratoryjne oraz USG tarczycy.
  Tel. 603 804 702
  e-mail: [email protected]
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas