Czy od alergii można umrzeć?

Główne objawy alergii

Kaszel, łzawiące oczy, opuchlizna i uczucie niemocy mogą wskazywać na alergie zarówno dzieci jak i dorosłych. W początkowej fazie objawy łatwo pomylić z przeziębieniem lub osłabieniem organizmu.  Nic więc dziwnego, że sięgamy po sprawdzone domowe sposoby lub odwiedzamy najbliższą aptekę w oczekiwaniu, że „samo przejdzie”. Jednak większa część pacjentów dostrzega nasilenie wskazanych objawów w sezonie wiosenno- letnim co może oznaczać alergie wziewną, np. na pylące rośliny. Warto jest pamiętać , że z wiekiem nabywamy, ale również tracimy tolerancje na składniki pokarmowe oraz zmiany środowiska.

Reakcje naszego organizmu na kontakt z alergenem mogą być bardzo różne począwszy od klasycznych, takich jak: katar, łzawienie, kichanie, kaszel, wysypka, rumień , a nawet problemy z oddychaniem, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, wymioty czy obrzęki.

Co to jest anafilaksja?

W sytuacji, w której pacjent nie wie, że jest uczulony lub nieświadomie ma styczność z czynnikiem uczulającym może grozić mu anafilaksja. Jest to najcięższa, stanowiąca bezpośrednie zagrożenie życia reakcja organizmu związana z alergią.

Co nas najczęściej uczula?

Najczęstszymi czynnikami wyzwalającymi anafilaksję są przede wszystkim jady owadów, leki oraz pokarmy. Reakcje mogą wzmagać stres, alkohol, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz występowanie chorób współistniejących, takich jak astma czy choroby sercowo-naczyniowe

Potencjalnie silne właściwości uczulające dla osób dorosłych mają orzeszki ziemne, skorupiaki oraz cytrusy. Natomiast u dzieci są to orzechy ziemne i laskowe, mleko krowie, jajka kurze czy też ryby.

Charakterystyczne dla wstrząsu anafilaktycznego są:

  • Obrzęk języka, pokrzywkę, świąd
  • Spadek ciśnienia tętniczego z przyspieszoną akcją serca
  • Duszność, suchy kaszel, świszczący oddech
  • Bladość skóry z nadmierną potliwością
  • Zawroty głowy, utratę przytomności

!!Ponowny wstrząs może pojawić się nawet do 72H od pojawienia się pierwszych objawów!!

Czy to wstrząs anafilaktyczny?

Charakterystyczne symptomy mogą być jednak mylone z astmą oskrzelową lub zatruciem pokarmowym. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się co spowodowało tak silną reakcje.

Do godziny czasu od wystąpienia się ostrych oznak należy wykonać badania laboratoryjne i określić poziom histaminy- swoistego mediatora pomiędzy naszym organizmem , a czynnikiem zapalnym. Inny wskaźnik to tryptaza  we krwi, Jest to białko enzymatyczne występujące przede wszystkim w komórkach tucznych, odpowiedzialnych za rozwój reakcji alergicznej.

Jak zapobiegać wstrząsowi anafilaktycznemu? Ostrym objawom alergii można zapobiegać! Najważniejsze jest znaleźć przyczynę/ składnik , który wywołuje tak nagłą i silną reakcje naszego organizmu. Aby ustalić co nas uczula oraz dowiedzieć się czego powinniśmy unikać warto jest skontaktować się z lekarzem i wykonać testy alergiczne.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas