Tężyczka to zaburzenie ciała i duszy.
Jej objawy są z pogranicza interny, neurologii i psychiatrii. Polegają na wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej, której mogą towarzyszyć lęk, a także ataki paniki. Występuje ona w dwóch postaciach – jawnej i utajonej. Jest to stan, w którym funkcjonowanie psychiczne, emocjonalne i behawioralne jednostki odbiega od normy, powodując dyskomfort , a nawet trudności w codziennym życiu.
Zwiększona szybkości przekazywania sygnałów pomiędzy nerwami, a mięśniami występuję najczęściej w obrębie twarzy, rąk i stóp. Jest to spowodowane niskim stężeniem wapnia, magnezu i potasu we krwi.
Brak równowagi elektrolitowej może być spowodowany:
+ Niewłaściwą dietą
+ Nadmierną potliwością
+ Zmianami hormonalnymi
+ Przyjmowaniem niektórych leków (np. IPP)
+ Szybkim stylem życia
+ Chorobami tarczycy
Ze względu na objawy rozpoznajemy dwa rodzaje tężyzcki.
Tężyczka jawna najczęściej występuję przy współistniejących zaburzeniach hormonalnych. Związana jest z wtórnym niedoborem wapnia, czyli hipokalcemią, którą powoduje nieprawidłowy poziom hormonów, najczęściej parathormonu (PTH).
Atak tężyczki jawnej poprzedzają charakterystyczne mrowienie i skurczę mięśni. W odpowiedzi na objawy chory zaczyna szybko i głęboko oddychać. Jest to trudny emocjonalnie moment, który może prowadzić do omdlenia.
Tężyczka utajona (normokalcemiczna), może występować przy prawidłowym stężeniu wapnia, magnezu i potasu we krwi lecz niedoborze tych pierwiastków w tkankach. Wykrywana jest zwykle przypadkowo u osób na pozór zdrowych, które czują niepokój i nietypowe dolegliwości somatyczne.
Przy tym rodzaju tężyczki dolegliwości są chroniczne i mogą znacznie obniżyć jakość życia.
· ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie;
· niepokój, lęk, napady paniki;
· mrowienie i drętwienie palców;
· skurcze łydek i stóp;
· bóle i zawroty głowy;
· nadmierna potliwość;
· zaburzenia snu, koncentracji i pamięci;
· zacinanie się podczas mówienia;
· kołatanie serca
· dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (ucisk w nadbrzuszu, wzdęcia);
· uczucie „guli” w gardle.
Jeśli zauważasz u siebie podobne objawy warto skonsultować je z lekarzem pierwszego kontaktu lub neurologiem.
W diagnostyce niezbędne jest wykonanie badań krwi, ekg oraz EMG- czułe badanie, którego wynik jest natychmiastowy. Polega na zaciśnięciu mankietu na ręku , tak aby powodować jej drętwienie i wbiciu igły w przestrzeń pomiędzy kciukiem, a palcem serdecznym. Badanie może być nieprzyjemne i trwa do 15 min. Na podstawie wyników oraz wywiadu medycznego lekarz może zadecydować o dalszym elczeniu.
Do tężyczki bez względu na jej rodzaj należy podejść holistycznie. Kiedy otrzymasz diagnozę zachowaj spokój i postaraj się wprowadzać stopniowo zmiany. Podstawa to dobrze dobrana suplementacja i zmiana nawyków żywieniowych. Bardzo ważna jest zmiana trybu życia oraz psychoterapia, dzięki której nauczysz się panować nad emocjami.
W Vertimed+ wykonasz pakiet badań tężyczka. Na badanie EMG umów się do najbliższego neurologa. Nasi lekarze postawią diagnozę, a także otrzymasz niezbędne zalecenia. Pamiętaj, że w Vertimed+ otrzymasz także wsparcie psychoterapeuty i lekarza psychiatry.
Podnieś jakość swojego życia.