Oferujemy wysokospecjalistyczną diagnostykę i leczenie zaburzeń emocjonalnych, nerwicowych, lękowych, reakcji depresyjnych oraz zaburzeń osobowości, problemów seksualnych i zaburzeń odżywiania.
Świadczymy intensywną 12 – tygodniową psychoterapię grupową prowadzoną metodami o zweryfikowanej naukowo skuteczności w ramach podejścia poznawczo – behawioralnego i psychodynamicznego.
Zajęcia odbywają się w dwóch trybach: porannym oraz wieczorowym. Dzięki czemu każdy Pacjent może połączyć terapie z życiem codziennym lub obowiązkami zawodowymi.
W trakcie pobytu na oddziale Pacjenci mają zapewnioną opiekę lekarza psychiatry, psychologa, psychoterapeuty oraz lekarza medycyny rodzinnej. Nasi terapeuci posiadają certyfikaty uznanych Towarzystw Psychoterapeutycznych i stale poddawani są superwizji.
Od ponad dekady prowadzimy ambulatoryjny oddział leczenia nerwic refundowany przez narodowy Fundusz Zdrowia. Na przestrzeni lat przeszliśmy wiele gruntowanych zmian. Dotyczyły one między innymi kadry, planu zajęć oraz metod leczenia. Jedyną stałą w naszym działaniu jest cel – pomaganie osobom, które dojrzewają do decyzji aby rozpocząć terapię oraz tym, które są zdecydowane na leczenie.
Co oznacza ambulatoryjna opieka medyczna?
Ambulatoryjna opieka w praktyce oznacza, że po zakończonych zajęciach możesz wrócić do swoich obowiązków dnia codziennego. Nie nocujesz na teranie przychodni. Personel nie podaje pacjentowi żadnych leków do przyjmowania. Nasz oddział znajduje się dokładnie w tej samej lokalizacji co inne nasze poradnie. Sesje terapeutyczne odbywają się w przystosowanych do tego dwóch salach wyposażonych w miejsca do siedzenia, multimedia oraz niezbędne elementy dydaktyczne. Pacjenci podczas przerwy mogą wychodzić na patio oraz korzystać z wyznaczonej strefy socjalnej, aby poczęstować się kawą/herbatą, móc zjeść posiłek.
Struktura dziennego oddziału leczenia nerwic?
Struktura oddziału Vertimed+ jest bardzo hierarchiczna. Na czele zespołu terapeutycznego jest ordynator oraz jego zastępca. Na każdą grupę pacjentów przypada dwóch uzupełniających się certyfikowanych psychoterapeutów. Cały zespół specjalistów jest regularnie poddawany superwizji.
Superwizja to rodzaj mentoringu dedykowany dla terapeutów i lekarzy związanych ze zdrowiem psychicznym. Podczas regularnych spotkań psychoterapeuci omawiają swoje praktykę zawodową z bardziej doświadczonym specjalistom który posiada uprawnienia superwizora. Celem konsultacji jest doskonalenie warsztatu pracy superwizanta, zwiększenie jego samoświadomości na temat procesu terapeutycznego co w konsekwencji ma służyć klientom zgłaszającym się po pomoc.
Grupy terapeutyczne w ramach ambulatoryjnego oddziału leczenia nerwic?
Sesje grupowe zdecydowanie różnią się od konsultacji indywidualnych. Biorąc udział w terapii grupowej masz szanse spojrzeć na własną historię z perspektywy obcych ludzi, wysłuchać ich opowieści oraz zdystansować się od własnych problemów.
Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów stworzyliśmy trzy różne formacje terapeutyczne.
Poranna grupa RB charakteryzuje się tym, że jest prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym i ma formę zamkniętą. Oznacza to, że zakwalifikowani pacjenci, którzy utworzyli maksymalnie jedenastoosobowy zespół przez okres najbliższych trzech miesięcy wspólnie będą uczestniczyć w procesie terapeutycznym bez możliwości przyjęcia do grupy nowych osób, nawet jeśli ktoś zakończy terapie przedwcześnie.
Druga poranna grupa R4 jest utrzymana w konwencji psychodynamicznej. Tworzą ją minimum cztery osoby, a jej struktura jest otwarta. W każdy piątek odbywają się planowane wypisy, a w poniedziałek przyjęcia, tak, aby łącznie było dwunastu pacjentów.
Oddział Vertimed+ wyróżnia się także unikatową grupą wieczorowa, która odbywa się w godzinach 16-20. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą pogodzić swoje życie prywatne i zawodowe z intensywną terapia grupową. Zajęcia są prowadzone w oparciu o założenia nurtu psychodynamicznego. Grupa ma charakter otwarty, pacjenci cyklicznie kończą proces leczenia, a nowi go rozpoczynają.
O planie zajęć i ich przebiegu decydują psychoterapuci prowadzący. Na charakter oraz intensywność aktywności wpływ ma nurt w jakim pracują pacjenci oraz ich potrzeby. Stałym elementem terapii jest „życiorys”. Kuracjusze piszą go, czytają oraz słuchają. Jest to jeden z kulminacyjnych momentów w czasie dwunastotygodniowego pobytu na oddziale. Nieodłączną część stanowi również psychoedukacja. To dzięki niej pacjenci dowiadują się jak reaguje człowiek w różnych sytuacjach, jaki wpływ na nasze życie mają emocje oraz jak radzić sobie z własną chorobą.
W zależności od profilu terapii w jakiej uczestniczymy mogą towarzyszyć nam różne wrażenia. W nurcie psychodnymiacznym terapeuta pełni funkcje czynnego obserwatora, zabiera głos w uzasadnionych sytuacjach, w ostateczności modeluje zachowania społeczności. Daje dużą przestrzeń do analizy własnej przez co pacjenci mogą uważać, że prowadzący są milczący, a wręcz mało obecni. Takie zachowanie wiodących terapeutów to forma leczenia, która swoje źródło ma w założeniach nurtu. Przeciwwagę stanowi podejście poznawczo-behawioralne. Psychoterapeuci uważnie przysłuchują się grupie oraz wchodzą w interakcje z jej uczestnikami. Są kimś w rodzaju nauczyciela, który wskazuje metodę nauki, ale nie podpowiada rozwiązań. Wybór nurtu w jakim chcemy podjąć leczenie można porównać do drogi jaką chcemy pokonać by osiągnąć cel. Jest to podróż , którą mamy pokonać z terapeutą, dlatego warto już na samym początku zapytać go o szczegóły tej trasy.
Skontaktuj się z nami:
Tel.: +48 603 804 702
e-mail.: [email protected]