Refundowana terapia grupowa – Oddział Dzienny Leczenia Nerwic

Oferujemy wysokospecjalistyczną diagnostykę i leczenie zaburzeń emocjonalnych, nerwicowych, lękowych, reakcji depresyjnych oraz zaburzeń osobowości, problemów seksualnych i zaburzeń odżywiania.
Świadczymy intensywną 12 – tygodniową psychoterapię grupową prowadzoną metodami o zweryfikowanej naukowo skuteczności w ramach podejścia poznawczo – behawioralnego i psychodynamicznego.

Zajęcia odbywają się w dwóch trybach: porannym oraz wieczorowym. Dzięki czemu każdy Pacjent może połączyć terapie z życiem codziennym lub obowiązkami zawodowymi.

W trakcie pobytu na oddziale Pacjenci mają zapewnioną opiekę lekarza psychiatry, psychologa, psychoterapeuty oraz lekarza medycyny rodzinnej. Nasi terapeuci posiadają certyfikaty uznanych Towarzystw Psychoterapeutycznych i stale poddawani są superwizji.

Od ponad dekady prowadzimy ambulatoryjny oddział leczenia nerwic refundowany przez narodowy Fundusz Zdrowia. Na przestrzeni lat przeszliśmy wiele gruntowanych zmian. Dotyczyły one między innymi  kadry, planu zajęć oraz metod leczenia. Jedyną stałą w naszym działaniu jest cel – pomaganie osobom, które dojrzewają do decyzji aby rozpocząć terapię oraz tym, które są zdecydowane na leczenie.

Co oznacza ambulatoryjna opieka medyczna?

Ambulatoryjna opieka w praktyce oznacza, że po zakończonych zajęciach możesz wrócić do swoich obowiązków dnia codziennego. Nie nocujesz na teranie przychodni. Personel nie podaje pacjentowi żadnych leków do przyjmowania. Nasz oddział znajduje się dokładnie w tej samej lokalizacji co inne nasze poradnie. Sesje terapeutyczne odbywają się w przystosowanych do tego dwóch salach wyposażonych w miejsca do siedzenia, multimedia oraz niezbędne elementy dydaktyczne. Pacjenci podczas przerwy mogą wychodzić na patio oraz korzystać z wyznaczonej strefy socjalnej, aby poczęstować się kawą/herbatą, móc zjeść posiłek.

Struktura dziennego oddziału leczenia nerwic?

Struktura oddziału Vertimed+ jest bardzo hierarchiczna. Na czele zespołu terapeutycznego jest ordynator oraz jego zastępca. Na każdą grupę pacjentów przypada dwóch uzupełniających się certyfikowanych psychoterapeutów. Cały zespół specjalistów jest regularnie poddawany superwizji.

Superwizja to rodzaj mentoringu dedykowany dla terapeutów i lekarzy związanych ze zdrowiem psychicznym. Podczas regularnych spotkań psychoterapeuci omawiają swoje praktykę zawodową z bardziej doświadczonym specjalistom który posiada uprawnienia superwizora. Celem konsultacji jest doskonalenie warsztatu pracy superwizanta, zwiększenie jego samoświadomości na temat procesu terapeutycznego  co w konsekwencji ma służyć klientom zgłaszającym się po pomoc.

Grupy terapeutyczne w ramach ambulatoryjnego oddziału leczenia nerwic?

Sesje grupowe zdecydowanie różnią się od konsultacji indywidualnych. Biorąc udział w terapii grupowej masz szanse spojrzeć na własną historię z perspektywy obcych ludzi, wysłuchać ich opowieści oraz zdystansować się od własnych problemów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów stworzyliśmy trzy różne formacje terapeutyczne.

Poranna grupa RB charakteryzuje się tym, że  jest prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym i ma formę zamkniętą. Oznacza to, że zakwalifikowani pacjenci, którzy utworzyli maksymalnie jedenastoosobowy zespół przez okres najbliższych trzech miesięcy wspólnie będą uczestniczyć w procesie terapeutycznym bez możliwości przyjęcia do grupy nowych osób, nawet jeśli ktoś zakończy terapie przedwcześnie.

Druga poranna grupa R4 jest utrzymana w konwencji psychodynamicznej. Tworzą ją minimum cztery osoby, a jej struktura jest otwarta. W każdy piątek odbywają się planowane wypisy, a w poniedziałek przyjęcia, tak, aby łącznie było dwunastu pacjentów.

Oddział Vertimed+ wyróżnia się także unikatową grupą wieczorowa, która odbywa się w godzinach 16-20. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą pogodzić swoje życie prywatne i  zawodowe z intensywną terapia grupową. Zajęcia są prowadzone w oparciu o założenia nurtu psychodynamicznego. Grupa ma charakter otwarty, pacjenci cyklicznie kończą proces leczenia, a nowi go rozpoczynają.

O planie zajęć i ich przebiegu decydują psychoterapuci prowadzący. Na charakter oraz intensywność aktywności wpływ ma nurt w jakim pracują pacjenci oraz ich potrzeby. Stałym elementem terapii jest „życiorys”. Kuracjusze piszą go, czytają oraz słuchają. Jest to jeden z kulminacyjnych momentów w czasie dwunastotygodniowego pobytu na oddziale. Nieodłączną część stanowi również psychoedukacja. To dzięki niej pacjenci dowiadują się jak reaguje człowiek w różnych sytuacjach, jaki wpływ na nasze życie mają emocje oraz jak radzić sobie z własną chorobą.

W zależności od profilu terapii w jakiej uczestniczymy mogą towarzyszyć nam różne wrażenia. W nurcie psychodnymiacznym terapeuta pełni funkcje czynnego obserwatora, zabiera głos w uzasadnionych sytuacjach, w ostateczności modeluje zachowania społeczności. Daje dużą przestrzeń do analizy własnej przez co pacjenci mogą uważać, że prowadzący są milczący, a wręcz mało obecni. Takie zachowanie wiodących terapeutów to forma leczenia, która swoje źródło ma w założeniach nurtu. Przeciwwagę stanowi podejście poznawczo-behawioralne. Psychoterapeuci uważnie przysłuchują się grupie oraz wchodzą w interakcje z jej uczestnikami. Są kimś w rodzaju nauczyciela, który wskazuje metodę nauki, ale nie podpowiada rozwiązań. Wybór nurtu w jakim chcemy podjąć leczenie można porównać do drogi jaką chcemy pokonać by osiągnąć cel. Jest to podróż , którą mamy pokonać z terapeutą, dlatego warto już na samym początku zapytać go o szczegóły tej trasy.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem długoterminowej terapii.
Pobyt na dzienny oddziale leczenia nerwic wymaga od jego uczestników uporządkowania dnia codziennego. Oznacza to, że nie skupisz swoich myśli na zajęciach jeśli będziesz zastanawiać się czy zdążysz odebrać dziecko z przedszkola. Warto w tym okresie poprosić o pomoc i wsparcie bliskie osoby. Jeśli jeszcze przed rozpoczęciem długoterminowej terapii planujesz wyjazd, masz świadomość, że Twoje zobowiązania będą utrudniać Twój regularny udział  w sesjach to musisz ustalić priorytety. Nieobecności sprawią, że nie wykorzystasz potencjału terapii oraz uniemożliwią Twoje dalsze w niej uczestniczenie.
Podczas trzech miesięcy spędzonych na naszym oddziale możesz odczuwać wahania nastroju, zmęczenie, rozdrażnienie, osłabienie lub wręcz ekscytacje i pobudzenie. Oczywiście nie jest to regułą. Jednak niektórzy pacjenci po kilku godzinach intensywnej pracy terapeutycznej czują się, jakby przebiegli maraton. Są też tacy, którzy bez trudu łączą codzienną dwunastotygodniową psychoterapię z obowiązkami zawodowymi i życiem osobistym. W trosce o zdrowie pacjentów na czas leczenia przysługuje zwolnienie lekarskie. W chwili kiedy jesteś przyjęty na oddział przez okres rzeczywistego pobytu na nim możesz otrzymać L4.
W jednej grupie terapeutycznej nie mogą przebywać osoby, które znają się, utrzymują ze sobą relacje lub są rodziną. Bliskie więzi mogą negatywnie wpływać na proces leczenia i zaburzać prace pozostałych jej członków. Pacjenci czynnie uzależnieni nie zostaną przyjęci na oddział. Regulamin zabrania zawierania znajomości romantycznych, które również z uwagi na swój emocjonalny charakter mogą pejoratywnie oddziaływać.
Jak dostać się na oddział?
Mamy świadomość, że decyzja o rozpoczęciu psychoterapii nie zawsze jest prosta. Dlatego jako zespół specjalistów staramy się w miarę możliwości ułatwić Tobie ten proces. Pamiętaj oddział dzienny Vertimed+ jest refundowany przez NFZ. Formalnie wszyscy uczestnicy mają obowiązek posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne. Na oddział przyjmujemy osoby z całej Polski. Ambulatoryjna opieka zdrowotna nie jest rejonizowana. Nie ma znaczenia czy otrzymałeś skierowanie od lekarza by rozpocząć leczenie czy samodzielnie doszedłeś do wniosku, że nasz model terapii Tobie odpowiada – w pierwszej kolejności musisz umówić się na kwalifikacje psychiatryczną do naszego oddziału. Podczas konsultacji lekarz prowadzący przeprowadzi badanie fizykalne i wywiad medyczny. Na podstawie oceny oraz rozmowy zdecyduje czy możesz przejść do drugiego etapu jakim jest kwalifikacja terapeutyczna. Następnie podczas konsultacji z terapeutami prowadzącymi omówisz zasady pracy na najbliższy kwartał, dowiesz się na czym polega praca grupowa w nurcie do jakiego skierował Ciebie psychiatra. To również czas na zadawanie pytań i wyjaśnienie wątpliwości.
Celem kwalifikacji jest ocena stanu zdrowia pacjentów i sprawdzenie czy spełniają wymagania by dostać się na dzienny oddział leczenia nerwic. Profil nerwicowy wyklucza przyjęcie osób, które są w mani, zmagają się z uzależnieniem lub ich gotowość jest zbyt słaba by rozpocząć i zakończyć cały proces. Należy pamiętać, że niekontrolowane przerwanie leczenia może spowodować wiele komplikacji, np. wzmożone stany lękowe , problemy ze snem. Dlatego tak ważne jest świadome rozpoczęcie psychoterapii na ambulatoryjnym oddziale leczenia nerwic.
Już na etapie rejestracji na pierwszą kwalifikacje dział obsługi pacjenta poinformuje Ciebie o pierwszym możliwym terminie wejścia do grupy. Miej na uwadze, że jeśli przekładasz wizytę, stale szukasz innego dogodnego terminu by zacząć terapię grupową warto wybrać inną, późniejszą datę konsultacji. Dzięki temu pacjent, który ma gotowość do leczenia będzie mógł rozpocząć je wcześniej.
W Vertimed + nabór do dziennego oddziału leczenia nerwic trwa nieustanie. Przez pięć dni w tygodniu nasi lekarze i terapeuci prowadzą kwalifikacje. Dzięki systemowi otwartemu pacjenci są regularnie przyjmowani na oddział, nawet w ciągu tego samego miesiąca.
Co dalej , kiedy zakończysz leczenie w ramach oddziału?
Za Tobą długi i intensywny okres pracy nad sobą. Podczas niego towarzyszyło Tobie wiele emocji, dużo się wydarzyło. Nawiązałeś relacje terapeutyczną z kadrą medyczną i czujesz, że nadal potrzebujesz wsparcia. Rozumiemy to i cieszymy się, że obdarzyłeś nas zaufaniem. Zachęcamy Ciebie do kontynuowania leczenia. Oferujemy dwie drogi. W ramach NFZ możesz umówić się do specjalistów w poradni zdrowia psychicznego lub leczenia uzależnień. Również po upływie miesiąca możesz ponownie zapisać się na kwalifikacje do oddziału, być może Twój stan wskazuje na to, że powinieneś zostać przyjęty. Refundowana opieka zdrowotna jest limitowana, może zdarzyć się, że będziesz musiał poczekać na swoją kolej. Wiemy, że czas nie zawsze działa na korzyść pacjenta, dlatego uruchomiliśmy grafiki prywatne. Dzięki temu masz możliwość kontynuować terapię oraz konsultacje u lekarza psychiatry, którzy prowadzili Twoje leczenie przez ostatni kwartał. Gwarantujemy wysokie standardy leczenia, płatności w systemie Mediraty oraz atrakcyjne ceny.

Skontaktuj się z nami:
Tel.: +48 603 804 702
e-mail.: [email protected]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cukrzyca

Przyczyny cukrzycy nie są jeszcze do końca poznane. Zasadniczą rolę w jej…

Wątroba

Wątroba (grecki hepar) jest największym narządem wewnętrznym i należy do układu…

Magnez

Magnez wspiera prawidłowe działanie układów: nerwowego, krwionośnego i mięśniowego. Ułatwia wchłanianie…

Nawadnianie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu utrzymuje stałą temperaturę ciała, wspomaga pracę nerek, które…