Wątroba (grecki hepar) jest największym narządem wewnętrznym i należy do układu pokarmowego. Znajduje się po prawej stronie brzucha pod żebrami, częściowo przechodząc do górnego nadbrzusza i lewego podżebrza. Dzieli się na cztery płaty: prawy (największy), lewy, czworoboczny i ogoniasty. Pokryta jest w większości przez otrzewną, a sam miąższ – przez włóknistą błonę zwaną torebką wątrobową. Wątroba jest narządem o uniwersalnych właściwościach zarówno w stanie zdrowia, jak i chorób toczących się poza jej obszarem. Działa na wzór wewnętrznego laboratorium , w którym zachodzi przemiana wielu substancji: lipidów, węglowodanów i białek.

Twoja wątroba potrzebuje wsparcia jeżeli:
+ borykasz się z trądzikiem
+ Twoje miesiączki są bolesne 
+ masz podkrążone oczy i masz przewlekłe zmęczenie 
+ nie możesz zasnąć i/lub przebudzasz się w nocy
+ odczuwasz problemy trawienne 
+ kolor Twojego moczu jest ciemny, nawet gdy odpowiednio się nawadniasz
+ przewlekle boli Cię głowa

Wątroba ma szereg funkcji. Do najistotniejszych należy proces polegający na oczyszczaniu i filtrowaniu krwi z substancji toksycznych wytwarzanych przez organizm Wątroba posiada również funkcje odpornościowe.

Funkcje wątroby możemy podzielić na cztery główne funkcje:
+ detoksykacyjną,
+ metaboliczną,
+ filtracyjną,
+ magazynującą.

Funkcja detoksykacyjna polega na wchłonięciu substancji do organizmu, jej dystrybucji w tkankach, a następnie przemianach biochemicznych i wydaleniu

Funkcja metaboliczna to dynamiczny zestaw reakcji chemicznych, które zachodzą w każdej komórce organizmu, umożliwiając przekształcanie, magazynowanie i wykorzystywanie energii z pożywienia.

Funkcja filtracyjna wątroba odpowiada za przetwarzanie zużytych czerwonych krwinek (erytrocytów). Te części erytrocytów, które mogą być ponownie wykorzystane, zostają zachowane, a pozostałe są wydalane

Funkcja magazynująca wątroba wytwarza energię dla organizmu, poprzez zdolność przekształcania węglowodanów w glukozę i tłuszcze. Węglowodany, które spożywamy, są rozkładane do glukozy i magazynowane w postaci zapasowego cukru- glikogenu.

Powiększona wątroba (hepatomegalia) najczęściej oznacza, że narząd ten jest obrzęknięty . Świadczy to o rozwijającej się chorobie, która powoduje powiększenie organu. Niekiedy jednak powiększona wątroba może być symptomem innych schorzeń, np. serca.

Kontroluj swoje zdrowie i zbadaj wątrobę. Wykonaj pakiet https://vertimed.pl/produkt/zdrowa-watroba/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cukrzyca

Przyczyny cukrzycy nie są jeszcze do końca poznane. Zasadniczą rolę w jej…

Magnez

Magnez wspiera prawidłowe działanie układów: nerwowego, krwionośnego i mięśniowego. Ułatwia wchłanianie…

Nawadnianie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu utrzymuje stałą temperaturę ciała, wspomaga pracę nerek, które…

Depresja

Społecznie nadużywamy słowa depresja. Potocznie używa się go w odniesieniu do…