Przygotowanie mentalne kluczem do sukcesu

Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem sportu to z pewnością słyszałaś/eś o dziesięciokrotnym Iraonman’ie.

Swiss Ultra Triathlon bezsprzecznie budzi kontrowersje, a opinie na temat słuszności brania w nim udziału są mocno podzielone.

W morderczym wyścigu do mety udział wzięło trzech Polaków. Na dystansie 38 km pływania, 1800 km na rowerze oraz 422 km biegu nie miał sobie równych Robert Karaś, który przerwał zawody z powodów zdrowotnych. W walce o podium na trzecim miejscu jest kolejny z naszych rodaków Adrian Kostera, którego podczas zawodów wspiera tata. Pan Stanisław w jednej osobie pełni funkcje całego teamu specjalistów począwszy od serwisu sprzętu kończąc na podawaniu elektrolitów dla syna. Wysoko w klasyfikacji znajduje się Tomasz Lus, który aktualnie zajmuje jedenastą pozycje.

Nie ma wątpliwości, że aby podjąć tak duże wyzwanie jak udział w triathlonie potrzebne jest solidne przygotowanie fizyczne. Treningi rozpoczynają się dużo wcześniej przed startem zawodów i właściwie trwają nieustannie z różną intensywnością. Nad kondycją, koordynacją i sprawnością fizyczną sportowcy pracują każdego dnia. Jednak nie jest to jedyny element ich przygotowań do zawodów czy rozegrania meczy piłkarskich. Wyobraźmy sobie stół, który stoi na czterech nogach, gdy jedna z nich jest niestabilna, mebel nie spełnia swojej funkcji. O ile trzy nogi symbolizujące trening taktyczny, motoryczny i techniczny są solidne tak czwarta noga mocno się chybocze i to właśnie ona symbolizuje trening mentalny.

O przygotowaniu mentalnym warto myśleć w podobnych kategoriach jak o zapobieganiu kontuzjom. Godzinna rozmowa z terapeutą przed pierwszym gwizdkiem na murawie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu jeśli cały proces nie rozpoczął się dużo wcześniej. Dzięki systematycznej pracy z wykwalifikowanym psychologiem sportu zawodnik będzie mógł rywalizować na swoim optymalnym poziomie oraz zdecydowanie szybciej reagować na zbliżający się kryzys, z którym sprawnie sobie poradzi. Trening mentalny to indywidualny i złożony proces dostosowany do potrzeb sportowca. Obejmuje on między innymi stosowanie technik w obszarach takich jak: zarządzanie pobudzeniem, emocje, wizualizacja, wyznaczanie celów, mowa wewnętrzna i wielu innych. Współcześnie coraz więcej sportowych teamów i klubów dba o dobrostan psychiczny swoich zawodników.

Nasza codzienność w wielu aspektach również przypomina walkę na ringu, długi wyścig i odwieczną rywalizację. O ile jesteśmy mistrzami logistyki i technicznie wspawają nas urządzenia mobilne tak nie zawsze mamy siłę rozegrać to taktycznie. Nie tylko w sytuacjach pod bramkowych ,ale właśnie na co dzień warto jest zadbać o swoją równowagę emocjonalną. Regularne sesje z psychoterapeutą pozwolą Tobie zdobyć podium dnia codziennego we własnym tempie.

Nasz zespół psychoterapeutów przyjmuje stacjonarnie oraz online – my rozumiemy Twoje potrzeby.

Tel.: +48 22 405 63 75, +48 603 804 702

E-mail: [email protected]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas