Mówi NIE- cukrzycy, nadciśnieniu i otyłości!!

Czy wiesz, że…

Światowa organizacja Zdrowia WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy 10% dzieci i młodzieży na świecie. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W przypadku osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5% dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy 31% chłopców i 21% dziewcząt. Nadwaga lub otyłość, z którymi zmaga się już 22% dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat, to główne czynniki sprzyjające cukrzycy typu 2. Zachorowalność na cukrzycę typu 1 zwiększyła się 5-krotnie, w ciągu ostatnich 25 lat.

 Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia prowadzą w konsekwencji do chorób tj. cukrzyca typu 2, nadciśnienie, zaburzenia widzenia, niektóre nowotwory. Ok. 30% dzieci w wieku 8 lat pije napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu, a ok. 67% nastolatków spożywa napoje energetyczne.

W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży oraz przyszłych pokoleń Polaków, w ramach cyklicznej akcji Środa z Profilaktyką  NFZ promujemy zdrowy tryb życia, prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczną. Każda środa poświęcona jest innym zagadnieniom związanym ze zdrowiem. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami dostępnymi na stronie https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/. Zapraszamy dzieci i dorosłych do korzystania z bezpłatnych planów żywionych i treningowych na kanale YouTube Akademii NFZ.

https://akademia.nfz.gov.pl/mzdrowie/cwiczenia. Narodowy Fundusz Zdrowia poleca również darmowe plany żywieniowe, które oparte są na diecie DASH, (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension, pol. Dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) to uniwersalna dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych – wręcz profilaktycznych. Odżywianie się według jej zasad daje wiele korzyści zdrowotnych, które możemy zaobserwować już po kilku tygodniach jej stosowania. Zalecana jest przez wiele towarzystw naukowych, m.in. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, czy Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Mówi NIE- cukrzycy, nadciśnieniu i otyłości!! Jesteś w grupie ryzyka, dostrzegasz u siebie lub swoich bliskich pierwsze symptomy choroby? Wykonaj w Vertimed+ badania Glukoza, Insulina, Lipidogram, Witamina D, Sód, Potas oraz skonsultuj swoje wyniki z lekarzem pierwszego kontaktu.

Tel.: 603 804 702
e-mail: [email protected]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cytologia

Cytologia to bezbolesne badanie przesiewowe diagnozujące raka szyjki macicy. Robione systematycznie…