Echo serca (echokardiografia, UKG) to badanie obrazowe, które pozwala na ocenę budowy serca i jego pracy. Badanie wykorzystuje fale ultradźwiękowe, dzięki czemu jest nieinwazyjne i bezbolesne. Minimum 2h przed badaniem nie należy pić napojów pobudzających oraz kawy.

Wskazania do badania USG serca:

Echo serca jest zalecane osobą, które zmagają się z cukrzycą, niewydolnością płuc czy nerek. Również pacjentom w trakcie leczenia onkologicznego, po przebytym udarze mózgu lub w innych jednostkach chorobowych, a także przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi.

USG serca należy wykonać szczególnie, gdy odczuwamy ból w klatce piersiowej, cierpimy na duszności i częste drętwienia kończyn, leczymy się na choroby układu krążenia, a także mieliśmy zawał serca.

Badanie przebiega bezboleśnie. Podczas badania echokardiograficznego pacjent leży na lewym boku. Lekarz aplikuje na klatkę piersiową żel, który umożliwia lepsze przewodzenie fal dźwiękowych. Następnie przesuwa przez klatkę piersiową głowicę aparatu, która emituje fale dźwiękowe i odbiera echa, tworzą na monitorze obraz struktur serca.

Zapraszamy do poradni kardiologicznej Vertimed+. W ramach NFZ lekarz otoczy Ciebie opieką , a także wykonasz szereg niezbędnych badań.

Echo serca

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cukrzyca

Przyczyny cukrzycy nie są jeszcze do końca poznane. Zasadniczą rolę w jej…

Wątroba

Wątroba (grecki hepar) jest największym narządem wewnętrznym i należy do układu…

Magnez

Magnez wspiera prawidłowe działanie układów: nerwowego, krwionośnego i mięśniowego. Ułatwia wchłanianie…

Nawadnianie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu utrzymuje stałą temperaturę ciała, wspomaga pracę nerek, które…