Od 10 października 1992 roku obchodzimy Świtowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Pomysłodawcą kampanii jest @Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego, której misją jest zwiększać świadomość na temat problemów związanych z chorobami psychicznymi.
Hasłem tegorocznej kampanii jest „Zdrowie psychiczne w pracy”.
W pracy podobnie jak w szkole nawiązujemy relacje, nabywamy kompetencje, a także mamy okazję się wykazać. W obu tych miejscach ważne jest wspierające środowisko, a także jasno określone cele, które chcemy osiągnąć. Aby je zrealizować musimy posłużyć się narzędziami, które już znamy lub nauczyć się nowych rzeczy. Nie bez znaczenia są także nasze wrodzone predyspozycje, które mogą nam pomóc w pokonywaniu barier.
Łatwo o frustracje w chwili, w której czujemy się gorsi od bardziej kreatywnych współpracowników lub kolegów, którzy zawsze zdają egzamin na 5. W takich moment warto jest się zatrzymać i zastanowić nad tym czy dążenie do opracowanego standardu nas nie przytłacza? Czy mamy przestrzeń by podejmować nowe wyzwania wiedząc, że będzie wymagało to od nas większego poświęcenia?
Na efektywną pracę i dobre wyniki w nauce wpływ ma także bliskie otoczenie. Istotne jest to jakie warunki i relacje panują w zaciszu domowym. Dodatkowym motywatorem do nauki może być bliska relacja z rodzicami oparta na zaufaniu i zrozumieniu. Prościej jest się skupić na zadaniu w biurze, kiedy wiemy, że nasze dziecko jest pod dobrą opieką. To jakie otrzymujemy wsparcie wśród najbliższych sprawia, że chętniej podejmujemy się nowych wyzwań.
Istotne jest także to w jaki sposób odpoczywamy i z kim spędzamy wolny czas. Naszą efektywność obniża alkohol, brak higieny snu, nadmierne korzystanie z social mediów, ale też demotywujące towarzystwo ze zbyt niskimi lub wysokimi ambicjami.
Na nasze samopoczucie w pracy składa się wiele elementów. Począwszy od tych, których nie możemy zmienić po te najważniejsze, na które mamy wpływ.
W trudnych moment ważne jest to w jakiej relacji jesteśmy sami ze sobą. Czy wierzymy we własne kompetencję czy znamy ograniczenia. Na to jak odbieramy daną sytuacje mogą mieć wpływ nasze wewnętrzne przekonania, a także doświadczenia. Warto jest podjąć próbę i odrzucić znany już nam filtr oceniania zastanych okoliczności by móc lepiej zrozumieć kontekst wydarzeń. Odporność psychiczną podobnie jak tą immunologiczną możemy budować i wzmacniać.
W walce ze stresem i w budowaniu większej samoświadomości pomagają:
+ Trening uważności, którego celem jest skupienie się na tym co jest tu i teraz
+ Psychoterapia, dzięki której możemy lepiej zrozumieć siebie i wypracować nowe schematy postępowania nawet w zaznanych już dla nas sytuacjach
+ Regularna aktywność fizyczna
+ Przebywanie w naturze
+ Zachowanie higieny snu i ograniczenie niebieskiego światła
+ Czytanie książek
W Vertimed+ oferujemy konsultacje psychologiczne i psychiatryczne.
W ramach NFZ prowadzimy:
poradnie zdrowia psychicznego,
poradnie leczenia uzależnień,
dzienny oddział leczenia nerwic.