Czy Hashimoto można pomylić z depresją?

Każdy z nas posiada kilka gruczołów wydzielania wewnętrznego. Są nimi między innymi przysadka mózgowa, przytarczyce, nadnercza, szyszynka, grasica ,trzustka oraz  jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet. Ich zadaniem jest produkowanie i wydzielanie do krwi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania hormonów. Dzięki nim możemy rozwijać się fizycznie, płciowo oraz umysłowo.

Tarczyca to jeden z największych gruczoł wydzielania wewnętrznego, który znajduje się w przedniej części szyi. Jej powiększenie może powodować ucisk gardła i przełyku. Wzdłuż tarczycy zlokalizowane są bardzo ważne dla naszego organizmu naczynia krwionośne. Jest ona odpowiedzialna za wytwarzanie takich hormonów, jak: tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3), kalcytonina.

Dwie najczęściej diagnozowane patologie w funkcjonowaniu tarczycy to niedoczynność i nadczynność tarczycy. Wyróżniamy również choroby autoimmunologiczne Gravesa-Basedowa oraz Hashimoto. Hipotyreoza spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy prowadzącym do zmian w procesach metabolicznych. W 90% przyczyną niedoczynności jest choroba Hashimoto.

Limfocytowe zapalenie gruczołu tarczycowego częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Głównie dotyka osoby wieku 20-50 lat. Nie bez znaczenia są również geny. U większości osób z Hashimoto chorobę zdiagnozowano także u członków ich rodzin. Zapalenie tarczycy może przebiegać bezobjawowo i rozwijać się nawet kilka lat. W przypadku Hashimoto to limfocyty niszczą tkankę tarczycy. Dzięki badaniu USG możemy określić nietypowo zmienioną tkankę tarczycy, stan zapalny, który rzadko jest zauważalny w postaci podniesionego OB i CRP z krwi żylnej oraz wielkość gruczołu. Jego powiększenie może wskazywać na tzw. postać z wolem. W przebiegu choroby mogą występować objawy kliniczne wskazujące na nadczynność tarczycy, które ustępują samoistnie i w konsekwencji prowadzą do niedoczynności.

Symptomy, które mogą wskazywać, że masz Hashimoto:

+ brak sił witalnych, bóle mięśni i osłabienie
+ zmęczenie i senność
+ zwiększona wrażliwość na zimno
+ zaparcia
+ bladość I suchość skóry
+ opuchlizna twarzy
+ łamliwe paznokcie I wypadanie włosów
+ niewyjaśniony przyrost masy ciała
+ ból i sztywność stawów
+ nadmierne lub długotrwałe krwawienie miesiączkowe
+ stany depresyjne
+problemy z pamięcią i koncentracją

Przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto możemy odczuwać spadek nastroju, któremu towarzyszy senność i ogólne osłabienie. Zdarza się, że taki stan utrzymuje się na tyle długo, że jest mylony z depresją. Wynika to głównie z niedoborów hormonów tarczycowych, które spowalniają metabolizm. Jak podaje Paulina Ihnatowicz i Emilia Ptak w książce „Masz to we krwi” u pacjentów z chorobami układu neurologicznego, u których przyjmowanie leków antydepresyjnych nie przynosiło efektów, wprowadzenie terapii hormonalnej okazało się skuteczne i reagowali oni  lepiej na leczenie hormonami T3. Zdarza się, że osoby z depresja mają dodatnie przeciwciała aTPO. W związku z tym warto przy podejrzeniu choroby psychicznej  badać również tarczyce.

Do 6 grudnia wykonaj kompleksowy zestaw badań w kierunku Hashimoto w cenie 109 zł
+ TSH
+ FT3
+ FT4
+ ATG
+ ATPO
+ Witamina D3

Wzbogać swoja diagnostykę o USG tarczycy i umów się na badanie
Tel.: +48 603 804 702
E-mail: [email protected]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cytologia

Cytologia to bezbolesne badanie przesiewowe diagnozujące raka szyjki macicy. Robione systematycznie…