Ciąża+ w Vertimed+

Jesteś w ciąży, a może ją planujesz?

Nasi lekarze oraz położne otoczą Ciebie najlepszą opieką. Odpowiedzą na nurtujące Ciebie/Was pytania i sprawią, że poczujesz się bezpiecznie.

Słyszałaś o programie Ciąża Plus? Przeczytaj i dowiedz się jakie dodatkowe prawa Tobie przysługują. Umów się na konsultacje do naszych specjalistów +48 22 688 77 72 i sprawdź naszą ofertę.

 

Czym jest program Ciąża Plus?

Ciąża Plus jest to projekt Ministerstwa Zdrowia skierowany do wszystkich kobiet w ciąży bez względu na to czy posiadają ważne ubezpieczenie zdrowotne oraz w jaki sposób doszło do poczęcia (in vitro).

Uprawnione do korzystania z refundowanych leków są kobiety, u których lekarz specjalista ginekolog lub lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, a także położna – zarówno ta pracująca w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, jak i zatrudniona w poradni ginekologiczno-położniczej potwierdzili ciążę. Zaświadczenie jest ważne przez okres trwania ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w tym zaświadczeniu. Ten czas to „okres buforowy” dotyczący sytuacji, w których poród nie nastąpił w terminie.”

Na podstawie aktualnej karty ciąży receptę z nowym symbolem „C” może wystawić lekarz ginekolog oraz inny lekarz, np. lekarz internista lub położna mający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Od 1 września 2020 r. ciężarne zyskały zapowiadany dostęp do bezpłatnych leków. Obecnie wykaz liczy 114 pozycji, a Resort Zdrowia podkreśla, że lista ta będzie systematycznie uzupełniania.

Pełna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży (Ciąża+) liczy w sumie 114 pozycji.

Głównie są to leki zawierające  siedem substancji czynnych:

  • progesteron (tabletki podjęzykowe i dopochwowe),
  • dalteparyna (Fragmin w różnych dawkach),
  • enoksaparyna (m.in. Clexane, Neoparin, Losmina),
  • nadroparyna (m.in. Fraxiparine, Fraxodi),
  • insuliny(m.in. Mixtard, Polhumin, Actrapid, Novomix, Levemir, Lantus, Insuman Basal, Liprolog),
  • lewotyroksyna (m.in. Euthyrox, Letrox),
  • metoprolol (m.in. Metocard).

Czy wcześniej kobiety w ciąży były obejmowane jakimiś szczególnymi programami?
Można by powiedzieć, że od przysłowiowego” od zawsze” wiemy, że kobiety w ciąży to grupa uprzywilejowana. Aktualnie tematy związane z ciążą są bardzo medialne. Niestety zdecydowanie mniej mówi się o prawach jakie mają ciężarne. Zastanówmy się jak często widzimy Panią z „brzuszkiem” w długiej kolejce do kasy lub stojącą w tramwaju i oczekującą na wolne miejsce? Oczywiście wiąże się to z ogólnie przyjętymi dobrymi zasadami i życzliwością. Przede wszystkim kobieta w ciąży nie musi być ubezpieczona by korzystać z opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Wystarczy ważne zaświadczenie/karta ciąży oraz dokument potwierdzający tożsamość by pacjentka dostała się do lekarza lub wykonała potrzebne badania. Podmioty lecznicze, które posiadają kontrakt z NFZ muszą poza kolejnością najpóźniej w przeciągu 7 dni od daty rejestracji zrealizować zapotrzebowanie na wizytę/usługę kobiety ciężarnej. Na podstawie ustawy z 1 stycznia 2017 „Za życiem”, kobiety w ciąży mają dostęp do bezpłatnej porady prawnej w zakreślę praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych w wybranych punktach do tego przeznaczonych. Grupa Medyczna Vertimed+ posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na Dzienny Oddział Leczenia Nerwic, Poradnie Zdrowia Psychicznego oraz Leczenia Uzależnień. Nasz personel medyczny od zawsze zwraca szczególną uwagę na kondycje psychiczną naszych Pacjentów. Bardzo cieszymy się, że przyszłe matki maja prawo do wsparcia psychologicznego. W naszej klinice ciężarne częściej wypełniają skalę Edynburską, która budzi mniej kontrowersji od skali Becka. Oba dokumenty są systematycznie uzupełniane przez położne, lekarza i pielęgniarki, które mają kontakt z Pacjentką. Wszystko po to by wspierać kobietę i jej rodzinę w tak szczególnym okresie jakim jest rodzicielstwo. Dziś standardem jest możliwość zaplanowania porodu oraz dostęp do porady laktacyjnej i opieki położnej. COVID-19 sprawił, że poradnie ginekologiczne muszą pracować w reżimie sanitarnym może wiązać się to z faktem iż przyszła mama sama będzie uczestniczyć we wszystkich wizytach kontrolnych bez osoby towarzyszącej. Wobec tego prawo do obecności bliskiej osoby może być inaczej respektowane. Kobieta definitywnie może prosić o organicznie do niezbędnego personelu przy porodzie. Wyjątek stanowi szpital kliniczny, który pełni funkcje bazy dydaktyczno-naukowej. Nie będę ukrywać, że nie jestem na bieżąco ze wszystkimi programami jakie obowiązują przyszłe mamy i ich bliskich. Jednak z własnego doświadczenia i obserwacji uważam, że brakuje nam wiedzy na temat naszych praw w czasie ciąży. Każda tego typu inicjatywa, projekt jest warty nagłośnienia.

Co program Ciąża Plus wnosi do życia kobiet i dla kogo jest korzystny?
Tak jak wcześniej wspomniałam każdy tego typu program jest szalenie potrzebny. Osoby nim objęte powinny również posiadać wiedzę na jego temat i umiejętnie z niej korzystać. Sama inicjatywa nie wnosi wiele jeśli nie jest żywa. Kadra medyczna Vertimed+ informuje Pacjentkę o tym, że przysługuje jej refundowana recepta z programu Ciąża Plus. Sama koncepcja jest słuszna i wnosi wartość dodatnią, gdyż bezpłatne są różne rodzaje insulin, grupa leków stosowanych w zaburzeniach krzepnięcia krwi, hormon tarczycy i hormon płciowy oraz bloker używany w leczeniu nadciśnienia. Jak widzimy lista tych leków jest szczególnie ważna dla Pacjentek zmagających się z powyższymi schorzeniami i chorobami, przy leczeniu których zażywa się uwzględnioną w liście 114 leków substancje czynną.

Jaki jest cel tego programu?
Głównie jest to zwiększenie dostępności do potrzebnych farmaceutyków, które mogą obciążać rodzinny budżet, a są niezbędne by ciąża przebiegała prawidłowo. Ułatwiony dostęp do niezbędnych leków sprawia, że rodzina może zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inny cel, a jak wiemy dziecko wiąże się z rosnącymi potrzebami. Taka pomoc od Państwa zapewni również w jakiejś mierze komfort psychiczny, gdyż kobiety w ciąży mogą czuć się zaopiekowanie bez względu na status społeczny. Wprowadzenie programu Ciąża Plus również „uczuliło” medyków na konkretne choroby i schorzenia, a ma to związek z lepszą ich wykrywalnością i leczeniem.

Czy trzeba spełnić jakieś szczególne wymogi?
Zasady korzystania z programu są bardzo jasne. Musi być to kobieta, u której lekarz lub położna potwierdzą ciąże. Zaświadczenie ważne jest do czasu rozwiązania oraz maksymalnie do 15 dni od daty planowanego porodu, na wypadek urodzenia „po planowanym terminie”

Jakie są zalety tego programu, a jakie wady?
Ważne jest to, że powstają inicjatywy na rzecz kobiet w ciąży i społecznie zauważamy potrzeby tej konkretnej grupy. Ceny leków są wysokie i każda ulga w tym zakresie wspomoże rodzinny budżet. Jest to niewątpliwe wsparcie dla przyszłych samotnych matek, ale również wyszczególnienie tych konkretnych substancji czynnych sprawia, że zwracamy bardziej niż zwykle uwagę na konkretne objawy i nasze samopoczucie co może wpłynąć na lepszą wykrywalność chorób w tym szczególnym okresie. Niewątpliwie na plus jest fakt, że również lekarze POZ oraz uprawnione położne mogą wystawiać recepty z symbolem ”C”. W naszej przychodni Vertimed+ ma to ogromne znaczenie dlatego, że w jednym miejscu posiadamy kilka specjalizacji również medycynę rodziną, dzięki czemu Pacjentka bezpiecznie i szybko otrzyma refundowaną receptę.
Resort Zdrowia zapowiadał iż wykaz 114 medykamentów będzie systematycznie aktualizowany. W związku z tym są na pewno grupy kobiet, które czekają na wprowadzenie na listę leków częściej stosowanych i równie drogich oraz niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży. Możemy mieć pewne odczucie, że jedne choroby są bardziej „faworyzowane” niż drugie i zastanawiać się jakie było kryterium wyboru refundowanych substancji.
Jednak zawsze próbujmy dostrzegać pozytywne strony wszelkich działań i pamiętajmy, że wspólnie możemy starać się je modyfikować ku lepszemu.

Autor :
Patrycja Skrodzka
Do wpisaniu artykułu korzystałam z :

10 praw kobiet w ciąży | Serwis Zdrowie (pap.pl)
Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cytologia

Cytologia to bezbolesne badanie przesiewowe diagnozujące raka szyjki macicy. Robione systematycznie…