Badania genetyczne – testDNA

Vertimed+ współpracuje z Labolatorium testDNA, które wykonuje badania genetyczne takie jak badania na ojcostwo. badania po poronieniu czy dla kobiet w ciąży. Jednym z takich badań jest Test NIFTY pro, który pozwala zbadać zdrowie dziecka w kierunku trisomii 21., 18., 13. i innych chorób genetycznych już od 10 tygodnia ciąży. Jak długo czeka się na jego wynik? Kiedy warto zdecydować się na badanie NIFTY pro?

Co to takiego NIFTY pro? Na czym polega badanie?

Test NIFTY pro to nowoczesne, nieinwazyjne badanie, które analizuje cffDNA (wolne płodowe DNA), krążące w krwiobiegu kobiety ciężarnej. Badanie można wykonać po 10. tygodniu ciąży, analizuje ono materiał genetyczny dziecka pod kątem trisomii i innych chorób genetycznych.

Jakie są wskazania do wykonania testu NIFTY pro? Dlaczego warto wybrać to badanie? 

Wskazania do wykonania badania NIFTY pro to: 
+ choroby genetyczne w poprzedniej ciąży, 
+ choroby genetyczne w rodzinie,
+ nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych, takich jak np. test PAPP-A sugerujące możliwość występowania trisomii, 
+ skierowanie na amniopunkcję z uwagi na podejrzenie np. zespołu Downa (prawidłowy wynik badania NIFTY pro może pozwolić uniknąć badania inwazyjnego),
+ wiek ciężarnej powyżej 35 lat,
+ wątpliwości matki o zdrowie dziecka.

Test NIFTY został przeprowadzony już ponad 9 000 000 razy na całym świecie. Jego dokładność potwierdziło największe na świecie badanie dotyczące skuteczności klinicznej NIPT. Czułość testu NIFTY pro wynosi ponad 99% dla trisomii 21, a więc jest ona porównywalna do czułości badania amniopunkcji. Badanie NIFTY pro wykrywa 94 choroby genetyczne, co czyni go najszerszym spośród wszystkich testów NIFTY, jest również objęte ubezpieczeniem (jako jedyne badanie NIPT).

Co oznacza wynik NIFTY pro? Jak długo czeka się na wyniki badania?

Na wyniki testu NIFTY pro czeka się maksymalnie do 10 dni roboczych od dotarcia próbki do laboratorium. Prawidłowy rezultat badania (niskie ryzyko) oznacza, że dziecko jest najprawdopodobniej zdrowe (w zakresie badanej choroby) i może pozwolić uniknąć amniopunkcji zaleconej np. ze względu na podejrzenie trisomii 21. Z kolei wynik nieprawidłowy (wysokie ryzyko) stanowi wskazanie do wykonania badań prenatalnych diagnostycznych. Są one refundowane do kwoty około 2600 zł w ramach ubezpieczenia NIFTY.

Jak przygotować się do badania NIFTY pro?

Badanie NIFTY pro w testDNA wykonuje się na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej. Test genetyczny nie wymaga szczególnych przygotowań, nie trzeba być na czczo. Zaleca się pić płyny w dniu pobrania próbki i dzień wcześniej, aby zadbać o nawodnienie organizmu. Przed badaniem przeprowadzana jest ankieta dotycząca zdrowia i ciąży.

Aby umówić się na badanie prosimy o kontakt z Laboratorim testDNA +48 800 007 771

Więcej informacji o badaniu NIFTY pro można znaleźć na stronie: https://testnifty-warszawa.pl/

Kontakt Vertimed+:
Tel.: +48 603 804 702
E-mail: [email protected]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas