Anemia – jak ją rozpoznać, jak sobie z nią radzić!

Anemia to stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku stężenia erytrocytów(czerwonych krwinek)  oraz wskaźnika hematokrytowego poniżej normy. Liczba hematokrytowa to stosunek objętości erytrocytów do objętości pełnej krwi. W badaniu oznaczana jest skrótem Ht lub  Hct oraz wyrażona w ułamku lub procencie.

Wyodrębniamy kilka rodzajów niedokrwistości. Najczęściej wiąże się ona z niedoborem żelaza, sporadycznie wynika z rozpadu erytrocytów – anemia hemolityczna. Jeszcze rzadziej jest wynikiem zwiększonej ilości czerwonych krwinek ,np. w wyniku małej litości witaminy B12 w naszym organizmie. W momencie, gdy dochodzi do zaniku szpiku kostnego, a w konsekwencji do spadku stężenia wszystkich rodzajów krwinek lekarz może zdiagnozować anemie aplastyczną.

W społeczeństwie panuje przekonanie, że na anemie chorują głównie szczupłe kobiety. Nic bardziej mylnego. Osoby otyłe, których tkanka tłuszczowa wydziela wiele prozapalnych czynników są w równym stopniu na nią narażone. Dieta obfitująca w pszenice, makaron czy pieczywo lecz uboga w wartości odżywcze sprzyja niedokrwistości. Podobnie jak nienaturalnie intensywne miesiączki. O predyspozycjach do choroby bardziej niż masa ciała decyduje tryb życia i stan naszego zdrowia.

Tracisz moc? Nie masz siły by sprostać codziennym obowiązkom? Z problemem koncertujesz się  na prostych czynnościach? Towarzyszy Tobie nadmierna senność albo wręcz przewinie bezsenność? Permanentnie jesteś zestresowana/y i przygnębiona/y? Coraz trudniej jest z Tobą o kontakt? Już nawet niewielka aktywność fizyczna powoduje zadyszkę, a gwałtowne wstanie na równe nogi mroczki przed oczami?  Niedokrewność to poważne schorzenie i może prowadzić do depresji!

Krew niczym paliwo ładuje każdy element naszego ciała życiodajną energią. Serce podobnie jak tłok w maszynie pompuje witalną ciecz. Niestety…Im słabszej jakości jest płyn, tym większych ilości potrzebuje go maszyna. Komórki są niedotlenione i niedożywione z czasem mogą obumierać. W konsekwencji nasz układ sercowo-naczyniowy jest mocno obciążony i narażony na niewydolność albo zawał.

Na konsultacje do hematologa umów się niezwłocznie, gdy pomimo zmian w diecie i stylu życia oraz przyjmowaniu zalecanych leków i suplementów anemia utrzymuje się, a nawet pogłębia. Utrata wagi bez szczególnej przyczyny  i wyniki morfologii poniżej normy wymagają dodatkowych badań. Osoby po 50 roku życia powinny wykonać dodatkową diagnostykę w kierunku raka jelita grubego, który charakteryzuje się  długotrwałym utajonym krwawieniem. Zawsze należy wykluczyć lub potwierdzić możliwość innych chorób, których objawem może być niedokrwistość.

W zapobieganiu oraz leczeniu anemii kluczowe jest odpowiednio zbilansowane pożywianie obfitujące w produkty bogate w żelazo( np. podroby, jajka), foliany i chlorofil oraz przeciwutleniacze i witaminy (warzywa, owoce). Weganie i wegetarianie warto aby częściej sięgali po daktyle, fasole czy morele.

Nie czekaj z diagnozą. Wykonaj pakiet badań NIEDOKRWISTOŚĆ w promocyjnej cenie i zadbaj o swoje zdrowie.

!! Tylko teraz !! Do 31.12.2020  Morfologia (C55), Witamina B12 (O83),Kwas foliowy (m41), Ferrytyna (L05) w cenie 122,55zł.

Reaguj na czas! Wykonaj nasz pakiet badań laboratoryjnych i skonsultuj wyniki z lekarzem pierwszego kontaktu w celu dalszej diagnostyki.

Umów się na konsultację:

Telefon: 603 804 701, 22 405 63 75

Mail: [email protected]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Masz pytanie? Napisz do nas
Cukrzyca

Przyczyny cukrzycy nie są jeszcze do końca poznane. Zasadniczą rolę w jej…

Wątroba

Wątroba (grecki hepar) jest największym narządem wewnętrznym i należy do układu…

Magnez

Magnez wspiera prawidłowe działanie układów: nerwowego, krwionośnego i mięśniowego. Ułatwia wchłanianie…

Nawadnianie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu utrzymuje stałą temperaturę ciała, wspomaga pracę nerek, które…