2023-01-18

Syndrom FOMO – czy nadal żyje swoim życiem?

FOMO to skrót od angielskiego fear of missing out i wolnym tłumaczeniu oznacza lęk przed wypadnięciem z obiegu. To sytuacja, w której odczuwamy silny dyskomfort, że ominie nas coś ważnego. Spędzamy w Internecie coraz więcej czasu – pracujemy ,szukamy rozrywki, utrzymujemy kontakty z bliskimi. Naturalnie z tego powodu chcemy być dobrze poinformowani i stale monitorować wszelkie wydarzenia przy użyciu telefonu i komputera.

24 sierpnia 2022 roku to data kiedy jeden z największych serwisów społecznościowych miał globalną awarię. Wówczas wielu z nas nerwowo odświeżało aplikację. Wywołało to również ogromne poruszenie wśród celebrytów i influenserów, którzy ze swojej obecności w social mediach uczynili dochodowy interes.

Czy strach przed byciem offline jest powodem do niepokoju? Z pewnością warto chwilę dłużej się nad tym zastanowić.

Pamiętajmy, że większość osób relacjonuje jedynie wyselekcjonowane fragmenty ze swojego życia. Rzadko kiedy publikuje trudy dnia codziennego, a jeśli już to robi to zazwyczaj w przemyślany sposób. Dlatego łatwo jest odnieść wrażenie, że cudze doświadczenia są bardziej satysfakcjonujące niż nasze własne. W związku z tym możemy czuć przymus robienia określonych rzeczy i chwalenia się nimi przed światem , nawet jeśli jest to wbrew naszej woli.

Zazwyczaj liczba znajomych na Facebooku czy Instagramie jest daleka od rzeczywistości, w której na palcach jednej ręki wymienimy osoby, z którymi pozostajemy w kontakcie. Nie zmienia to jednak faktu, że czujemy się smutni, a wręcz opuszczeni kiedy na instastory zaobserwujemy spontaniczne spotkanie kilku koleżanek i kolegów. Zaczynamy zastanawiać się dlaczego nas nie zaprosili i czy zrobią to kolejnym razem.

Regularnie obserwując konta nieznanych nam ludzi zaczynamy odnosić wrażenie, że tak naprawdę to wiemy o nich wszystko. Jakie leki przyjmują, w jakich restauracjach jedzą, a nawet jak obchodzą urodziny i święta. Cudze życie zaczyna tak bardzo nas pochłaniać, że przestajemy przeżywać własne. Z czasem rosną w nas frustracje i potrzeby zmian. Począwszy od swojego wyglądu po sposób spędzania wolnego czasu. Popadamy w kompleksy i zatracamy się w dążeniu do urojonego celu. Tak bardzo chcemy być ze wszystkim na bieżąco, że nie potrafimy bez telefonu w ręku skorzystać z toalety.

FOMO nie dotyczy jedynie dzieci i nastolatków. Jest to syndrom, który w równym stopniu dotyka osoby dorosłe. Większość serwisów informacyjnych zachęca nas do subskrybowania ich kanałów dzięki czemu mamy zapewniony dostęp do każdej najmniejszej wzmianki 24h na dobę. W social mediach poza profilami poświęconymi modzie i popkulturze nie brakuje content’u o tematyce biznesowej i motywacyjnej. Wiele kont „mówi” nam co mamy czytać, o której godzinie wstawać i co robić by być bardziej skutecznemu zawodowo. W tych okolicznościach nie trudno jest odczuwać presje sukcesu i zastanawiać się czy, aby coś ważnego nie omija nas w pracy, czy jesteśmy dostatecznie dobrze poinformowani i lubiani w swoim środowisku.

Fear of missing out to nie tylko częste i nerwowe zerkanie na telefon w celu sprawdzenia maili czy powiadomień , ale także zaspokojenie potrzeby, by nieustannie dzielić się z innymi użytkownikami Internetu zdobytymi informacjami. Niekiedy uważamy, że wiedza nabiera znaczenia dopiero kiedy zostanie udostępniona innym. Z pewnością warto jest przyglądać się osobistemu nastawieniu do świata Internetu i rychło w czas reagować zanim dojdziemy do popularnego wniosku, że czas mamy wykorzystać zamiast spędzić.

Masz pytanie? Napisz do nas

Napisz do nas jeśli czegoś potrzebujesz, chcesz o coś zapytać lub masz chęć się czymś z nami podzielić. Jeszcze tego samego dnia odpiszemy na każdą Twoją wiadomość.

Wiosenne alergeny

Wiosna to nie tylko czas pięknej pogody, budzącej się do życia przyrody ale też dla wielu osób czas nasilonych objawów

Psychoterapia = proces

Na stronę do aktualności dodaj w wersji jak niżej z kilkoma linkami( zwiększa algorytmy) Psychoterapia to długi i często bardzo